İsrailli askerlerin Gazzelilere istedikleri gibi ateş etmelerine izin veriliyor

İsrailli yayın organları +972 Magazine ve Local Call tarafından yapılan yeni bir soruşturma, İsrailli askerlerin Gazze'deki operasyonları sırasında siviller de dahil olmak üzere Filistinlilere "neredeyse istedikleri gibi" ateş ettiğini ortaya koydu.

İsrailli askerler, yayın organlarına neredeyse hiç ateş etme yönetmeliğinin olmadığını, "askerlerin istedikleri gibi ateş ettiğini, evleri ateşe verdiğini ve cesetleri sokaklarda bıraktığını" ve tüm bunların komutanlarının onayıyla gerçekleştiğini söyledi.

Gazze'de görev yapan anonim bir asker olan B., "Tam bir hareket özgürlüğü vardı" dedi. "Bir tehdit hissi bile varsa açıklamaya gerek yok - sadece ateş ediyorsun."

B., birisi yaklaştığında "merkezi kütlelerine [vücutlarına] ateş etmek caizdir, havaya değil. Genç bir kıza, yaşlı bir kadına, herkese ateş etmek caizdir" dedi.

Gazze'deki İsrailli rehinelerle uğraşırken bile, ordunun yanlışlıkla üç rehineyi öldürdüğü olay, ateş açma yönetmeliklerinde önemli bir değişikliğe yol açmadığı için askerlerin "belirli bir talimatı yoktu."

Askerler, "yasak bölge" olarak adlandırılan bölgelere giren sivillere bile serbestçe ateş etti ve cesetleri genellikle çürümeye bırakıldı, sadece insani yardım konvoylarının gelişinden önce "ilerlemiş çürüme aşamasındaki insanların görüntüleri ortaya çıkmasın" diye kaldırıldı.

ABD vatandaşı, İsrail ordusuna insansız hava araçlarını kullanma eğitimi veriyor

İsrail'in Ynet haber sitesinde yer alan habere göre, bir ABD vatandaşının, İsrailli yedek askerlere insansız hava araçlarının nasıl kullanılacağını öğrettiği iddia edildi.

Ynet, Pazar günü İsrail'in Batı Celile bölgesine düzenlenen saldırıda, bir drone şirketinin 31 yaşındaki çalışanının "ağır şekilde yaralandığını" ekledi.

ABD'nin CBS haber ajansının aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, bir Amerikalı sivilin yaralandığını doğruladı ancak daha fazla ayrıntı vermedi.

İsrail, Batı Şeria'da uluslararası yardımla inşa edilen okulu yıktı

İşgal altındaki Batı Şeria'daki Hebron Tepeleri'nde İsrail makamları tarafından yıkılan Filistinli çocuklar için bir okulun, Avrupa, İngiltere ve Kanada'dan bir grup bağışçı hükümet tarafından finanse edildiği tespit edildi.

Brüksel merkezli EuMEP (Avrupa Orta Doğu Projesi) savunuculuk grubunun direktörü Martin Konecny, hükümetlerin "İsrail'i hesap vermeye zorlama konusundaki isteksizliğinin, bu suçları sürdürmesi ve hızlandırması için cesaretlendirdiğini" söyledi.

İsrail Kamu Politikası Merkezi Ofek'in eş direktörü Yehuda Shaul, anaokulundan dördüncü sınıfa kadar 60 çocuğa hizmet veren okulun inşasına katkıda bulunan birkaç bağışçı hükümeti gösteren bir görseli paylaştı.

Bir Gazzeli enkazdan çıkarıldı

İsrail’in saldırısı sonrası enkazdan çıkarılan Gazzeli genç, İbrahim Suresi’nden şu ayetleri okuyor:

“Zalimlerin yaptıklarından Allah'ı sakın habersiz sanma! Şüphesiz ki O, onları (cezalandırmayı), korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor."

İsrail'in Nusayrat'a düzenlediği saldırıda yedi kişi şehit oldu

El Cezire'nin Gazze muhabiri, İsrail'in Gazze'nin merkezindeki Nusayrat'taki Freih ailesinin evine düzenlediği saldırıda yedi kişinin öldüğünü bildirdi.

İsrail'e silah gönderen ülkeler, Gazze'deki suçlardan sorumlu tutulabilir

İsrail'e silah veren Hollanda, İngiltere, ABD, Kanada Danimarka ve Almanya'da hükümetler, Gazze'deki suçlar sebebiyle kendi yerel mahkemelerinde açılan davalarla karşı karşıya bulunurken, İsrail'e sağladığı maddi destek sebebiyle Nikaragua'nın, Uluslararası Adalet Divanı (UAD) nezdinde Almanya'ya karşı açtığı dava ile üçüncü ülkelerin de silah destekleri sebebiyle İsrail'in işlediği suçlardan sorumlu tutulabileceğini gösteriyor.

Nikaragua'nın, Almanya'nın İsrail'e verdiği askeri destek nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) açtığı dava ise, diğer devletler için de önemli bir emsal teşkil ediyor. Bu dava, terörist İsrail'e silah sağlayarak soykırıma ve insanlık suçuna ortak olan tüm ülkelerin yargılanmasının önünü açabilir.

UAD daha önce verdiği kararlarda, devletlerin soykırım riskini bildiği veya bilmesi gerektiği durumlarda silah satışını durdurma yükümlülüğü olduğunu açıkça belirtmişti. Buna rağmen, İsrail'in Gazze'de açık bir soykırım gerçekleştirdiği bir dönemde silah sevkiyatına devam eden ülkeler, bu yükümlülüğü hiçe sayarak uluslararası hukuku ve insanlık vicdanını ayaklar altına almışlardır.

Artık dünya, İsrail'in zulmüne ortak olan ve bu katliamın suç ortağı konumuna düşen ülkelerin hesap vermesini bekliyor. Nikaragua-Almanya davası, bu yönde atılmış önemli bir adım olmakla birlikte, diğer devletlerin de sorumluluklarını yerine getirerek İsrail'e silah akışını durdurması ve Gazze'deki soykırımın sona ermesi için üzerlerine düşeni yapması gerekiyor.

İsrail savaş uçakları okulu vurdu, hastaneler kapanmak zorunda kaldı

İsrail ordusu Gazze Şehri'nin bazı bölgeleri için yeni bir tahliye emri vermesinin ardından, hastalar ve personel El-Ehli Arap Hastanesi ile Hasta Dostları Yardımlaşma Derneği Hastanesi'nden kaçmak zorunda kaldı.

Filistin’de Neler Oluyor? El Ehli Arap Hastanesi Boşaltıldı

İsrail ordusu, savaş uçaklarının Gazze'nin orta kesimlerindeki Nusayrat mülteci kampı bölgesinde "bir okul kompleksini" hedef aldı.

Tıbbi bir kaynak AFP haber ajansına yaptığı açıklamada, Nusayrat'taki bir UNRWA tesisine düzenlenen saldırının ardından yaralıların hastanede tedavi altına alındığını söyledi.

Filistin’de Neler Oluyor? El Ehli Arap Hastanesi Boşaltıldı5

Hamas lideri İsmail Haniye, Gazze Şeridi'ndeki İsrail'in "katliamları, cinayetleri ve yerinden etmeleri" devam ederse, ateşkes görüşmeleri için "felaket sonuçları" olacağı konusunda uyardı.

Görüş: Starmer, iktidarın bedelinin soykırımı desteklemek olduğunu söyledi

Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) 17 yargıcı, beş aydan uzun bir süre önce, İsrail'in Gazze'de "makul bir şekilde" soykırım işlediğine hükmetti.

Dünyanın en yüksek mahkemesi, insanlığa karşı işlenen en büyük suçla suçlanan İsrail'i yargıladı.

Bu karardan bu yana çok şey oldu ve bunların hepsi, Dünya Mahkemesi tarafından Ocak ayında değerlendirilen kanıtlardan bile daha fazla İsrail'i suçluyor.

On binlerce Filistinli sivil daha ölü ya da kayıp, büyük olasılıkla enkaz altında. Gazze artık bir harabe, yeniden inşası on yıllar sürecek bir harabe.

O zamana kadar, nüfusun ne yaşayacak bir yeri, ne hastaneler, okullar, üniversiteler ve devlet daireleri gibi onları önemseyecek kurumlar, ne de işleyen elektrik ve kanalizasyon sistemleri gibi güvenebilecekleri altyapıları var.

Filistinliler evsiz ve umutsuz

İsrail ordusu pazartesi günü erken saatlerde Gazze Şehri'ne yeni bir büyük saldırı başlattı ve binlerce Filistinli aileyi gecenin bir yarısı bilinmeyene doğru zorla yerinden etti.

Başıboş sokak köpeklerine ilişkin teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu Başıboş sokak köpeklerine ilişkin teklif TBMM Başkanlığı'na sunuldu

Görgü tanıkları ve hayatta kalanlar tarafından "kıyamet günü"ne benzetilen olayda, bombalamanın şiddetinin savaşın başlangıcındaki Gazze işgalini anımsattığı söylendi.

Ağır hava saldırıları gece yarısı civarında başladı ve pazartesi günü erken saatlere kadar sürdü, savaştan harap olmuş bölgeyi salladı ve insanları paniğe sürükledi.

İsrail bölgede operasyon düzenleyeceğini söylemesinin ardından, aileler pazar günü Gazze Şehri'nin doğu ve güneydoğu bölgelerini bombalar altında terk etmek zorunda kaldı.

Brezilya, Filistin yönetimi ile serbest ticaret anlaşması imzaladı

Brezilya, Filistin halkına verdiği desteği göstererek, Filistin Yönetimi ile uzun süredir bekleyen bir serbest ticaret anlaşmasını yürürlüğe koydu.

Brezilya Dışişleri Bakanlığı pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Anlaşma, komşularıyla barış içinde bir arada yaşayabilen ekonomik olarak uygulanabilir bir Filistin devleti için atılmış somut bir adımdır" dedi.

Diğer Mercosur üyelerinin anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı henüz belli değil. Başkan Javier Milei liderliğindeki Arjantin'in sağcı hükümetinin bunu yapması beklenmiyor. Uruguay ve Paraguay dışişleri bakanlıkları ise yorum taleplerine yanıt vermedi.

Brezilya'daki Filistin Büyükelçisi İbrahim Al Zeben, Brezilya'nın kararını "cesur, destekleyici ve zamanında" olarak nitelendirdi.

"Bu, Filistin'de barışı desteklemenin etkili yoludur" diyen Al Zeben, Reuters'e verdiği demeçte, şu anda yılda 32 milyon dolar olan Filistin'in Mercosur ile ticaretinin artması umudunu dile getirdi.

UNRWA, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'taki sağlık merkezini yeniden açtı

Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (Unrwa), X'te bildirildiği üzere, Ocak ayında ağır hasar gören Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'taki bir sağlık merkezini yeniden açtı.

Unrwa, bölgedeki barınak arayan yerlerinden edilmiş ailelere destek sağlamak için hayati önem taşıyan bu tesisin yakınlarda başka bir sağlık merkezi olmadığı için hayati önem taşıdığını vurguladı.

Son günlerde, Han Yunus'taki Nasır Hastanesi yakıt sıkıntısı nedeniyle hizmetlerini askıya almak zorunda kaldı ve Gazze'nin güneyinde sadece kısmen faaliyette olan bir hastane kaldı.

İsrail tarafından insani "güvenli bölgeler" olarak belirlenmelerine rağmen, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus, Refah ve el-Mavasi'de çok sayıda saldırı meydana geldi.

Hint üniversiteleri, Gazze katliamına rağmen İsrailli üniversiteler ve silah şirketleriyle daha yakın bağlar kuruyor

Middle East Eye'nin ortaya koyduğu bilgilere göre, Gazze'deki savaşın başlamasından bu yana Hint üniversiteleri, ABD ve İngiltere'deki birçok kurumun artan ölüm sayısı nedeniyle değişimleri yeniden düşünmek zorunda kalmasına rağmen, İsrailli üniversiteler ve silah şirketleriyle araştırma bağlarını derinleştirdi.

Son aylarda, Hint üniversiteleri, aylardır süren çatışmalarda suç ortağı olduğu iddia edilen İsrailli üniversitelerle savunma, robotik ve yapay zeka (YZ) alanlarında ortaklıklarını artırdı. Birçoğu artık ya doğrudan İsrailli silah şirketleriyle ya da İsrail'e silah gönderdiği bildirilen Hintli şirketlerle çalışıyor.

Bazı Hint üniversitelerinin İsrailli üniversiteler ve silah şirketleriyle yaptığı ortaklıklar, İsrail'in sadece kendi ordusu için yeni araştırma merkezleri kurmakla kalmayıp aynı zamanda Hint eğitim sistemini etkilemeyi de hedeflediği şüphelerini doğurdu.

Hamas tüneli ağının büyük bir kısmı hala çalışır durumda

Channel 12 haberine göre, İsrail ordusunun son değerlendirmesine atıfta bulunarak, dokuz aylık çatışmanın ardından, Hamas'ın tünel ağı, Gazze'nin büyük bir bölümünde büyük ölçüde işlevselliğini koruyor.

Hamastünelqq

The Times of Israel'in haberine göre, Hamas, İsrail sınırına yakın bölgelerde ve hatta potansiyel olarak sınırı geçerek saldırılar düzenleme yeteneğini koruyor.

İsrail uçakları Güney Lübnan'a saldırdı

İsrail ordusu, savaş uçaklarının Marun el-Ras'ta Hizbullah tarafından kullanılan binaları hedef aldığını bildirdi. Ordu ayrıca Aita el-Şaap ve Hula'daki ek altyapıyı da vurdu.

Orduya göre, bu eylemler, Lübnan'dan Yukarı Celile'ye doğru fırlatılan ve yaralanmaya yol açmayan dokuz rokete yanıt olarak gerçekleştirildi. Daha önce, Kiriyat Şimona bölgesine 10 roket, ardından Yukarı Celile'ye beş roket daha ateşlenmişti.

İsrail'in Suriye'ye hava saldırısı düzenlediği iddia edildi

Suriye'deki haber ajansı SANA'nın askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, İsrail'in yerel saatle 02.00'de Akdeniz'den Tartus'a bağlı Banyas ilçesinin batısındaki bir noktayı hedef aldığını öne sürdü. Haberde, "saldırıda maddi hasar meydana geldi." ifadesi kullanıldı.

İsrail ve Suriye yönetiminden saldırıya ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

İsrail, iç savaşın başladığı 2011'den bu yana Suriye'de zaman zaman İran destekli gruplara ve rejime ait askeri noktalara saldırılar düzenliyor.

İsrail saldırı başlatacağı Gazze şehrinin boşaltılmasını istedi

İsrail ordusu, Gazze kent merkezinin altı bölgesindeki “sivilleri uyararak” evlerini terk edip güneye gitmelerini istedi. Bu bölgelerin yoğun bombardımana tabi tutulacağı belirtildi. İsrail'in Gazze kent merkezine yönelik saldırıları son haftalarda artarken, bu bölgelerde yaşayan sivillerin çoğunun zaten evlerini terk edememiş olması büyük bir endişe kaynağı. İsrail, daha önce çekildiği bu gibi bölgelerde zaman zaman kara saldırıları düzenleyerek güya Filistin direniş gruplarını hedef alıyor, ancak bu saldırılar sonucunda sadece siviller hayatını kaybediyor ve sivil alanlar yaşanmaz hale geliyor.

Kaynaklar: Middle East Eye, AA, Mepa News, Al Jazeera