İsrail'in Gazze'de yaptığı katliamlara desteğini sürdüren ABD ve diğer Batı ülkelerinde Filistin yanlısı eylemler her geçen gün artarak devam ediyor. En son yapılan eylem ise A15 Action'dan geldi.

Dünya çapında örgütlenen Filistin destekçisi grup, hafta başında "Batı kapitalizminin atardamarlarına" saldırı sloganıyla onlarca şehirde yol kesme eylemleri yaptı. Eylemler neticesinde çevreyolları uzun süre kapalı kaldı.

ABD VE KANADA'DA YOLLAR KAPATILDI

Gazze'de ateşkes talep eden Filistin yanlısı göstericiler San Francisco ve New York'ta köprü trafiğini engelledi ve Chicago'da bazı uçak yolcularının araçlarını bırakıp havalimanına yürüyerek ulaşmasına neden oldu; koordineli protestolar Pazartesi günü ABD'nin çeşitli şehirlerinde ve uluslararası alanda aksamalara neden oldu.

A15 Maple Grove Amazon

“İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor” “İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor”

Filistin yanlısı aktivistler, İsrail'in Gazze'ye karşı savaşına karşı küresel bir eylem günü olan A15 Action'nın bir parçası olarak ABD'de Minneapolis'in kuzeybatısındaki Maple Grove banliyösünde bir Amazon dağıtım merkezini ablukaya aldı.

Eylemler, sabah işe gidiş geliş saatlerinde Golden Gate Köprüsü'nün kapatılması ve San Francisco'ya giriş ve çıkış trafiğinin saatlerce kilitlenmesi neden oldu. Körfezin öte yakasında Oakland'da "Gazze için dünyayı durdurun" yazılı pankart taşıyan protestocular, yolu kapatmak için ağır variller kullanarak Interstate 880 çevreyolunun iki bölümünün trafiği durdurdular.

0C3677Eae2267Bb17C36616D5Ed7A4A4

Filistin yanlısı grup Ocak ayında Melbourne Limanı'nda deniz taşımacılığını sekteye uğratmıştı.

New York'ta yüzlerce gösterici Brooklyn Köprüsünü tıkayarak öğleden sonra trafiğini durdurdu ve büyük bir polis müdahalesine neden oldu. Chicago'da ise O'Hare Havaalanı'na giden otoyol bir protesto nedeniyle tıkanınca çok sayıda yolcu valizleriyle birlikte terminale yürümek zorunda kaldı.

Illinois Valisi J.B. Pritzker yaptığı açıklamada, "İnsanların protesto etme fikrini destekliyorum" dedi.

9Da16D5C8C94C7B7Ae92E4Dcc7E1D900

Avustralya'da da yol kapatma eylemleri yapan grup, Docklands'ın önemli iki caddesi olan Bourke ve Spencer'ın kesişimini kapattı.

Kanada'nın Ottawa kentinin yanı sıra Philadelphia, San Antonio, Texas ve 52 göstericinin tutuklandığı Eugene, Oregon'da da protestolar nedeniyle yolların kapatıldığı bildirildi.

“SEMBOLİK EYLEMLERDEN EKONOMİYE ZARAR VEREN EYLEMLERE GEÇME İHTİYACI VAR”

Hareketin internet sitesinden yapılan açıklamada ise artık daha etkili eylemlerin yapılması gerektiği ifade edildi: 

Geçtiğimiz aylarda Oakland, Kaliforniya ve Melbourne, Avustralya'da yaşanan liman kapatma eylemlerinde olduğu gibi, en büyük ekonomik etkiyi yaratmak amacıyla üretim ve dolaşım noktalarına odaklanarak ekonomideki önemli tıkanma noktalarını tespit edip abluka altına alacağız.

Filistin için yapılan bu son ve benzeri görülmemiş harekette, sokaklarda tırmanışın gerekli hale geldiğine dair bir his var: sembolik eylemlerden ekonomiye acı veren eylemlere geçme ihtiyacı var.

Küresel ticareti güvence altına almak için Yemen bombalanırken ve Siyonist savaş makinesine milyarlarca dolar gönderilirken, küresel ekonominin soykırımın suç ortağı olduğunu kabul etmeli ve birlikte ekonomik lojistik merkezleri ve sermaye akışını bozmak ve abluka altına almak için koordine olmalıyız.

Hareket sitesinde eyleme katılan şehirlerin listesini de verdi. Liste şu şekilde: Mexico City, Meksika; Bogota, Kolombiya; Medellín, Kolombiya; Seul, Güney Kore; Ho Chi Minh City, Vietnam; Taipei, Tayvan; Melbourne, Avustralya; Johannesburg, SA; Sydney, Avustralya; Brisbane; Avustralya; Atina, Yunanistan; Katalonya, İspanya; Utrecht, Hollanda; Cenova, İtalya; Brüksel, Belçika; Viyana, Avusturya; Belfast, İrlanda; Dublin, İrlanda; Montreal, Kanada; Halifax, Kanada; Ottawa, Kanada; Tallahassee, FL; Chicago, IL; Detroit, MI; Indianapolis, IN; Londra, İngiltere; Long Beach, CA; Tampa, FL; Miami, FL; New York City & New Jersey; Oakland, CA; Orange County, CA; Philadelphia, PA, Phoenix, AZ; San Antonio, TX; San Diego, CA; Seattle, WA; St Louis, MO; Minneapolis-St Paul, MN; Adelaide, Avustralya; Canberra, Avustralya; Alice Springs, Avustralya; Houston, TX; Western MA; Portland, OR; Hobart, Avustralya; Castlemaine, Avustralya; Geelong, Avustralya; Darwin, Avustralya; Kıbrıs.

İş dünyası liderleri ekonomiye zarar vermeyi amaçlayan Filistin yanlısı protestolara ateş püskürdü

İş dünyası liderleri, Filistin yanlısı A15 Action'nın büyük şehirleri hedef alan protestolarla maksimum ekonomik etki yaratma planlarından rahatsız oldu.

Avustralya Ticaret ve Sanayi Odası, Gazze'deki olaylarla ilgili endişelerini dile getirme hakkının, gündelik işçilerin ve iş dünyasının haklarından daha ağır basmadığını söyledi.

Bir ACCI sözcüsü "Avustralyalıların demokratik protesto hakkı tanınmalıdır, ancak Avustralyalıların işlerine devam etme hakkı da aynı derecede önemlidir" dedi.