"Her dönemin adamı" namzetli İlber Ortaylı yine gündem oldu. Ortaylı Geçtiğimiz günlerde asker postalı yalamakla övünen Celal Şengör ile Oğuzhan Uğur'un Babala TV'sine katıldı.

İlber Ortaylı programda Filistin toprakları için, “Satılmıştır, satılmadı diyenler zır cahillerdir. Filistinli demek arazi satıp yaşayan insan demektir” dedi.

Tepkiler üzerine yeni bir açıklama yapan ilber ortaylı İsrail'in adını dahi anmadan düştüğü çukurda sıvamaya devam etti.

Ortaylı X'den yaptığı açıklamada:

"Tarihte hiçbir ülke Gazze kadar küçük yüzölçümüyle bu kadar büyük bir sorun haline dönüşmüş ve trajedi yaşamış değildir. Şu zamanda mühim olan tarihteki eski yaraları kaşımak değil. Cumhuriyet'in 100. yılını konuşmak için gittiğim programdan gündemi gereksiz meşgul edecek şekilde bir kesit sunulmasını doğru bulmadığımı söylemeliyim. Gazze'nin içinde bulunduğu durum herkes için bir şoktur. Mutlaka müdahale edilmesi ve gündemde kalması gereken acımasız, insanlığa sığmayan metotlarla süren savaştır. Ölenler savunmasız sivillerdir, çocuklardır. Yüz binlerce masum insanın susuz, elektriksiz ve en önemlisi can güvenliğinin olmamasının konuşulması gerekir. Bu hazin, trajik noktadan doğan dram hiçbir şekilde istismar edilemez. Hükümetin bu konudaki yaklaşımı ise soğukkanlıdır ve doğrudur."