Fransa Adalet Bakanlığı'nın yayınladığı resmi istatistiklere göre, ülkedeki cezaevlerinin doluluk oranı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşarak rekor kırdı. Son verilere göre 74 bin 513 kişi cezaevinde bulunuyor. Tüm cezaevi sistemi için doluluk oranı yüzde 122,8’e çıkarken, tutuklu ve kısa süreli hükümlülerin bulunduğu yerleşkelerde ise yüzde 146,3'e yükseldi. Ülke, 2022'nin sonundan bu yana neredeyse her ay olmak üzere altı kez kendi mahkûm rekorunu kırdı. Son veriler, hapishane sisteminin kötü şöhretli aşırı yoğunluğunu hafifletmek için Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 10 bin mahkûmun serbest bırakılmasının ardından geçen yıldan bu yana 2 bin 446 ve 2020 yazından bu yana 15 bin 818 kişilik bir artışı temsil ediyor.

Filistin eylemleri İngiltere'de de yayılıyor Filistin eylemleri İngiltere'de de yayılıyor

Hapishane nüfusu geçen nisan ayında ilk kez 73 bini geçmişti

Son verilere göre, uyumak için uygun yatakları bulunmayan 2 bin 478 mahkûm yere atılan şilteleri kullanmak zorunda kalıyor. AİHM'den, Fransa'ya aşırı doluluk oranı nedeniyle ceza

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2020'de Fransa'yı söz konusu "yapısal" aşırı kalabalık nedeniyle kınadı ve "temel hakların ciddi şekilde ihlal edilmesi" nedeniyle Paris yönetiminin 32 mahkûma 25 bin euroya varan tazminat ödemesine hükmetti. Tutuklu yargılama sürelerinin artması da, cezaevlerinin doluluğunda önemli rol oynuyor. 2006’da tutukluların cezaevinde geçirdiği ortalama süre 8,6 iken, bu oranı 2020’de bu oran 11,8 aya çıktı. Fransız parlamentosu bir hapishane düzenleme mekanizmasına “acil ihtiyaç” olduğunu vurgulayan bir rapor yayınladı.