Şarku’l Avsat’ın Alemu’l Arabi haber ajansından (AWP) aktardığına göre, Hükümet Enformasyon Ofisi tarafından bugün yapılan açıklamada, İsrail’in saldırıları sonucu Gazze’deki konutların yüzde 50’sinden fazlasının hasar gördüğü, 40 bin konutun ise tamamen yıkıldığı bilgisi verildi.

Açıklamaya göre, ilk tahminler, binalarda meydana gelen hasar nedeniyle iki milyar dolarlık kaybın olduğunu, altyapının ise yaklaşık bir milyar dolarlık hasara uğradığını gösterdi.

İsrail ordusunda, birkaç saat içinde üst düzey ikinci istifa İsrail ordusunda, birkaç saat içinde üst düzey ikinci istifa

Filistinliler, Gazze’nin saldırılar nedeniyle harap olmuş kuzeyinden güneyine doğru kaçmaya devam ediyor.

Dün on binlerce kişi, İsrail ordusu ile Hamas hareketi arasındaki şiddetli çatışmalardan kaçmak için yaya olarak bölgeden ayrıldı.

Bu arada Doha’da, insani ateşkes konusunda ABD-İsrail-Katar arasında görüşmeler sürüyor.

Hamas’n 7 Ekim'deki benzeri görülmemiş saldırısına yanıt olarak İsrail’in başlattığı saldırılar, bir aydan fazla bir süredir şiddetini artırarak sürüyor.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre yüz binlerce sivil hala Gazze’nin kuzeyinde, felaket niteliğinde bir insani kriz durumunda sıkışıp kalmış durumda.

Hamas’ın saldırısının ilk gününde İsrail’de çoğu sivil en az bin 400 kişi öldü. Yaklaşık 240 kişi de kaçırılarak Gazze Şeridi’ne götürüldü.

Hamas hükümetine bağlı Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son rakamlara göre, İsrail’in saldırıları sonucu şu ana kadar 4 bin 412’si çocuk 10 bin 812 kişi hayatını kaybetti.