İsrail'in saldırılarının sürdüğü ve yardım girişini engellediği Gazze'deki Kemal Advan Hastanesinde 4 çocuğun açlıktan öldüğü bildirildi. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı da Şifa Hastanesinde 2 çocuğun daha aynı sebepten hayatını kaybettiğini açıkladı.

Gazze Şeridi'ndeki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, dün (Çarşamba) yaptığı açıklamada, kuraklık ve yetersiz beslenme sebebiyle "El-Şifa Tıp Kompleksi"nde iki çocuğun daha öldüğünü belirtti.

Fransız Haber Ajansı’nın (AFP) haberine göre El-Kudra, Hükümetin Medya Ofisi'ne verdiği demeçte, “bu ölümlerle Gazze'nin kuzeyindeki kuraklık ve yetersiz beslenmeden ötürü çocuk ölüm sayısının 6'ya çıktığını” söyledi.

Nur Şems Mülteci Kampında çatışma Nur Şems Mülteci Kampında çatışma

Bakanlık Sözcüsü, uluslararası kuruluşlara "Gazze'nin kuzeyindeki insani felaketi önlemek için acilen harekete geçme" çağrısında bulundu. Sözcü, uluslararası topluluğun, İsrail işgali altındaki Gazze Şeridi'nde işlenen "soykırımı durdurma" konusunda "ahlaki ve insani bir sınavla" karşı karşıya olduğunu belirtti.

El-Kudra, Sağlık Bakanlığı tarafından dün yayımlanan açıklamada, "Gazze'nin kuzeyinde, kuraklık ve yetersiz beslenme sonucu bebekler arasında ölüm vakaları gözlemlemeye başladık, Kemal Advan Hastanesi"nde bu yüzden iki bebek öldü” bilgisini paylaştı.

Hastane müdürü Hüsam Ebu Safiye de ajansa yaptığı açıklamada, Kuraklık ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan çocuk ölümlerinin sayısı, "zor insani durum düzeltilmezse" önümüzdeki dönemde artacak uyarısında bulundu.