Gazete, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ofisinden 7 Ekim saldırısının ardından oluşturulan Savaş Kabinesi tarafından gerçekleştirilen ‘üst düzey’ toplantı sonrası yapılan açıklamada, İsrailli müzakerecilere esirlerin serbest bırakılması için müzakereleri sürdürmeleri talimatı verildiğinin belirtildiğini aktardı.

Mısır’ın başkenti Kahire'nin ev sahipliğinde Hamas Hareketi ile İsrail arasında yapılan dolaylı müzakerelerde Gazze Şeridi'nde ateşkese ulaşılması ve aralarında askerlerin de olduğu İsrailli esirlerin serbest bırakılması konusunda şimdiye kadar bir anlaşmaya varılamadı.

Geçtiğimiz 7 Ekim’de patlak veren Gazze Şeridi'ndeki savaş sırasında Mısır, Katar ve ABD, çatışan taraflar arasında esir ve mahkum takası yapılan ve çatışmaları yedi günlüğüne durduran bir anlaşma yapılmasını başarmışlardı.

İsrail merkezli Haaretz gazetesinin kimliğini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı habere göre geçtiğimiz gece yapılan uzun toplantıda konular derinlemesine ele alınırken profesyonel bir toplantı oldu.

Filistinli mültecilerin sayısı 6 milyonu geçti Filistinli mültecilerin sayısı 6 milyonu geçti

Kaynak, bakanların, siyasi liderliğin böyle bir anlaşmaya karşı çıkmasına rağmen, müzakere ekibinden gelen Hamas'la müzakerelerin yeniden başlatılması ve Gazze Şeridi'nde çatışmaların tamamen durdurulması talebinin görüşülmesi önerilerini ele aldıklarını söyledi.

Kaynak ayrıca Savaş Kabinesi'ndeki bakanların İsrailli müzakerecilere daha fazla hareket edebilmelerini sağlayacak alan açmak amacıyla birtakım kararlar aldıklarını belirtti.