ABD'li yetkiliden İsrail'in ateşkesi kabul ettiği iddiası: Altı hafta sürecek ABD'li yetkiliden İsrail'in ateşkesi kabul ettiği iddiası: Altı hafta sürecek

Gazze şeridi 3 aydır vuruluyor. Haftalardır acı içinde kalan, evlerini terk eden, saldırılarla mücadele ederken açlık ve susuzlukla da başa çıkmaya çalışan Gazzelilerin gözünden yaş hiç eksilmiyor. Her gün onlarca Gazzeli acı içinde, en sevdikleri ile vedalaşıyor.

Giderek kötüleşen sağlık sistemi nedeniyle ağır yaralanan Gazzeliler de acı içinde hayatlarını kaybediyor ve en yakınları bu anları izlemek dışında hiçbir şey yapamıyor.

Gazze Şeridi'nde olanları dünyaya duyurmak isteyen gazeteciler de saldırıların hedefi olarak işlerinin başındayken hayatlarını kaybediyor.

İsrail Gazze’de gazetecileri taşıyan aracı vurdu, 2 gazeteciyi öldürdü

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentine düzenlediği hava saldırısında, AFP için çalışan Mustafa Thuraya ve Al Jazeera televizyonu Gazze muhabiri Vail ed-Dahduh’un oğlu Hamza Dahdud’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Mezarları tahrip edilen Gazzeli cenazeler ikinci kez defnediliyor

Filistinliler, Gazze şehrinde bir mezarlıkta önceden kazılmış olan cesetleri yeniden gömdüler. Ekim ayı sonlarından bu yana İsrail ordusunun kara harekâtı yaptığı alanda bulunan bu mezarlıkta, "AFP’nin yayınladığı videoda görüntülendiği üzere, El-Tuffah mahallesindeki mezarlıkta, kefenler içinde ve toprak yığınları arasında bulunan cesetler görülüyor. Videoda, bazı cesetlerin kısmen gömülü olduğu, devrilmiş mezar taşlarının bulunduğu ve çevresi binalarla çevrili küçük mezarlıkta, zeminde tank palet izlerinin belirgin olduğu görülüyor.

İsrail saldırısında 4 oğlu öldürülen Filistinli anne: "Kimsem kalmadı"

İşgal altındaki Cenin kentinin "Şehitler Üçgeni" köyünde İsrail tarafından düzenlenen SİHA'lı saldırıda 4 kardeş hayatını kaybetti.

Yakınlarının refakatinde hastaneye gelen anne ayakta durmakta zorlanırken önce "Nerede diğer çocuklarım? Nerede diğer çocuklarım?" ifadeleriyle oğullarını görmek istedi.

Oğullarının cansız bedenleriyle karşılaşan anne "Kimsem kalmadı." diyerek gözyaşlarına boğuldu.

Öte yandan olayın ardından Fetih Hareketi ve bölgedeki diğer direniş grupları, bir günlük grev ilan etti.

4 kardeş İsrail'in SİHA saldırısında hayatını kaybetti

Filistin resmi ajansı WAFA, İsrail'in, Cenin kentinin güney kesimindeki Şehitler Kavşağı yakınında Filistinlilere SİHA ile saldırı düzenlediğini belirtmişti.

Saldırıda hayatını kaybeden 6 kişiden 4'ünün kardeş olduğu açıklanmıştı.

İsrail saldırısında kardeşler, Hezza Nacih Hasan Derviş (27), Rami Nacih Hasan Derviş (22), Ahmed Nacih Hasan Derviş (24), Ala Nacih Hasan Derviş (29) yaşamını yitirmişti.

Aynı saldırıda Rızkullah Nebil Süleyman (18) ve Muhammed Yasir Musa Asus'un da hayatını kaybettiği, hastaneye nakledilen ağır yaralı bir kişinin de tedavisinin sürdüğü kaydedilmişti.

Görgü tanıkları, bölgede herhangi bir karışıklığın olmadığını, gençlerin sadece dışarıda bir arada oturduklarını aktarmıştı.