Kanal’da dün (Cuma) yer alan haberde, Katar’ın teklifinin İsrail’in uzun hapis cezalarına çarptırdığı Filistinli mahkumları serbest bırakmasını da içerdiğini belirtti. Kanal, İsrail ve Hamas’ın Katar’ın teklifine henüz yanıt vermediğini vurgularken İsrailli bir kaynak, yolun hala uzun olduğunu söyledi.

NYT: "Hamas'ın tünel ağı hala sağlam ve binlerce Kassam askeri savaşmaya hazır" NYT: "Hamas'ın tünel ağı hala sağlam ve binlerce Kassam askeri savaşmaya hazır"

Bu hafta başında müzakerelerin içeriğini bilen Filistinli bir kaynak, Arap Dünyası Haber Ajansı’na (AWP), Hamas’ın İsrail’in kabul etmediği kapsamlı bir ateşkes yerine geçici bir anlaşma için müzakerelere kapıyı kapatmadığını ifade etti.

AWP’ye konuşan Filistinli gruplardan bir kaynak, İsrail Savaş Kabinesi’nde müzakere edilen Katar önerisinin iki hafta önce sunulduğunu ve ayrıntılarında Mısır girişimiyle kesiştiğini söyledi.

Ocak ortasından sonra Hamas ile İsrail arasında yeni bir geçici takas anlaşmasının imzalanmasının beklendiğini belirten kaynak, “Gazze tutukluları konusunu masaya yatırdık. Takas anlaşması imzalandığında serbest bırakılmaları gerekiyor” dedi.

Kaynak, önümüzdeki iki haftanın “Gazze’deki savaşın yönünü ve geleceğini şekillendirmede belirleyici” olacağını kaydetti, ancak geçici ateşkesin çatışmaların kalıcı olarak durdurulmasına dönüşme olasılığı konusunda iyimser bir şey söylemedi.