İsrail'in Gazze'de yaşattığı vahşete tepki olarak İHH geçtiğimiz hafta 'İncirlik'e yürüyoruz' eylemi yapma kararı almıştı. 

Türkiye'nin dört bir yanından binlerce kişi özel araçları ve otobüslerle İncirlik'e doğru yola çıktı. 

Bugün bölgeye ulaşması beklenen konvoy, İncirlik'e girerken İHH'dan gelen bir mesajla dağıtılmasına karar verildi. 

POLİSİN PROVOKASYONU

Bölge kaynaklarının aktardığına göre, öğlen saatlerinde İncirlik'e yakın olan halk konvoy gelmeden İncirlik üssünde toplanmaya başladı.

Kalabalık artarken bilinmedik bir sebeple polis göstericilere biber gazı sıktı ve TOMA'ları kullandı. Müdahaleden yüzlerce kişinin etkilenmesi ile göstericilerin bir kısmı polise tepki gösterdi. Haber ajansları ise bu durumu halkın 'askeri bölgeye' girmesi neticesinde yaşandığını ifade etti. Fakat kaynaklar durumun böyle olmadığını polisin uyarmaksızın müdahale ettiğini aktardı.

İHH da benzer saatlerde konvoyda olan kişilere toplu mesaj atarak, "kimsenin arabadan inmeden geri dönmesi" talimatını verdi. 

GERÇEKLEŞMEYEN EYLEMDEN SONUÇ BEKLEMEK

Konvoyun iptal olmasının ardından İHH Başkanı Bülent Yıldırım açıklama yaparak "Eylemimiz (İncirlik Üssü’ndeki protesto) amacına ulaştı. Bu eylem ateşkese sebep olacak.Şimdi eve dönüyoruz." dedi.

Kassam'ın Gazze'nin kuzeyinde İsrail işgaline karşı direnişi sürüyor Kassam'ın Gazze'nin kuzeyinde İsrail işgaline karşı direnişi sürüyor

Bir yanda polisin provokasyonu diğer yandan ise nihayete erdirilemeyen bir eylemden "ateşkes" beklenmesi "komik olmayan" tepkisine yol açtı.