Tüm piyasalar Fed’in para politikasında yapacağı değişikliklere odaklanırken Goldman Sachs ekonomistlerin faiz kararlarına yönelik tahmin geldi. Banka, Fed'in faiz oranlarını önümüzdeki Haziran ayının sonuna kadar düşürmeye başlayacağını ifade ederken bu noktadan itibaren kademeli olarak üç ayda bir indirime gideceğini öngörüyor.

2024 YILININ İKİNCİ ÇEYREĞİNCE BAŞLAYACAK

Aralarında Jan Hatzius ve David Mericle'nin de bulunduğu Goldman ekonomistleri Pazar günü yayınladıkları bir notta, "Tahminimizdeki indirimler, enflasyon hedefe yaklaştığında fon oranını kısıtlayıcı bir seviyeden normalleştirme arzusundan kaynaklanıyor" dedi.

Goldman ekibi şimdilik faiz indirimlerinin 2024 yılının ikinci çeyreğinde başlayacağını öngörüyor. Faizleri belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'nin önümüzdeki ay faiz artırımına gitmemesi ve Kasım toplantısında çekirdek enflasyon eğiliminin son bir artırımı gereksiz kılacak kadar yavaşladığı sonucuna varması bekleniyor.

Dünyanın yapay zekaya hazırlığı haritalandırıldı Dünyanın yapay zekaya hazırlığı haritalandırıldı

FAİZ 3-3,25 SEVİYELERİNE DÜŞECEK

Goldman ekonomistleri, "Normalleşme, kesinti için özellikle acil bir motivasyon görmüyoruz. Çeyrek başına 25 baz puanlık kesinti öngörüyoruz ancak bunun hızı konusunda emin değiliz." diye yazdı.

Geçen hafta açıklanan verilere göre ABD enflasyonu %3,2 ile beklenenden daha yavaş artarken, enerji ve gıda maliyetlerini dışarıda bırakan çekirdek tüketici fiyat endeksi yıllık %4,7 oranında artış gösterdi. Fed politika yapıcıları Mart 2022'de gösterge faiz oranı için hedeflerini %5,25 ila %5,5 aralığına yükseltmeye başladı. Goldman Sachs, Fed faiz oranının er ya da geç yüzde 3-3,25 seviyelerinde istikrar kazanmasını öngördü.

TGRT Haber