Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Litvanya'nın, 11 Eylül saldırılarının ardından kendi topraklarındaki bir CIA "kara merkezinde" insanlık dışı muameleye maruz kalan bir Guantanamo mahkumuna 100 bin Euro tazminat ödemesine karar verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Suudi Arabistan vatandaşı Mustafa el Havsavi'nin Litvanya'daki hapishane tesisinde "son derece sert bir gözaltı uygulaması" ile karşı karşıya kaldığını, uygulamaların hücre hapsi, sürekli ayak prangası kullanımı ve gürültü ve ışığa maruz kalmayı içerdiğini tespit etti.

Mahkeme, Litvanyalı yetkililerin Havsavi'nin kod adı "Site Violet" olan cezaevinde karşılaşacağı kötü muameleden haberdar olduklarına ve başka bir CIA merkezine nakline izin vermek de dahil olmak üzere CIA ile iş birliği yaparak Havsavi'nin haklarını ihlal ettiklerine hükmetti.

Havsavi'yi temsil eden Redress adlı kuruluşun hukuk danışmanı Chris Esdaile, program kapsamında işlenen ciddi insan hakları ihlallerine ve mahkemenin kararlarına rağmen daha yapılacak çok iş olduğunu söyledi.

Esdaile, "İhlallerle ilgili olarak yürütülen sınırlı soruşturmalar, bireysel faillerin ya da ABD ve Avrupa'da göz yuman üst düzey siyasi liderlerin hesap vermesini sağlamada büyük ölçüde başarısız oldu" dedi.

BM raportörleri, İsrail'e silah satışının derhal durdurulması çağrısında bulundu BM raportörleri, İsrail'e silah satışının derhal durdurulması çağrısında bulundu

Havsavi Mart 2003'te Pakistan'ın Rawalpindi kentinde 11 Eylül saldırılarından sorumlu olduğu iddia edilen Halid Şeyh Muhammed ile birlikte yakalandı ve CIA'e teslim edildi. Daha sonra sorgulandığı ve işkence gördüğü çeşitli CIA gizli hapishanelerinde tutuldu.

Havsavi 2006 yılında Guantanamo'ya gönderilene kadar çeşitli gizli merkezlerde tutulmuş ve en sonunda Guantanamo'da hapsedilmişti.