Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), adada iki devletli çözüm isterken Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ise federasyon seçeneği ısrarını sürdürüyor. Mayıs seçimlerinden sonra Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yeni bir diyalog süreci başlatıldı. Rumlar bunu fırsat bildi.

Rumlar federal çözüm istiyor

İngiltere basınından The Guardian gazetesi, böyle bir dönemde GKRY'nin Türkiye ile barış görüşmelerini canlandırmak ve federal bir çözüm bulmak istediğini yazdı.

TikTok'un lisansı iptal edilebilir TikTok'un lisansı iptal edilebilir

Ankara'nın son dönemde AB ile ilişkilere verdiği önemin, Kıbrıs meselesine dair diplomatik süreci yeniden başlatmak için bir "fırsat penceresi" olarak görüldüğü kaydedildi.

“Türkiye AB ile yakınlaşıyor, bu bir fırsat olabilir”

Haberde, "Türkiye'nin son dönemde özellikle vizesiz seyahat ve Gümrük Birliği olmak üzere Avrupa Birliği ile ilişkilerini müzakere etmeye yönelik ilgisi nedeniyle küçük bir diplomatik fırsat penceresi açılmış olabilir." ifadesi kullanıldı.

Bu konuda GKRY Dışişleri Bakanı Constantinos Kombos'un süreci yeniden başlatmayı umduğu aktarıldı ve şöyle denildi:

“Erdoğan, Kuzey'de yeni bir havalimanı açmak için adayı ziyaret edecek.

BM, Kıbrıs'ın geleceğiyle ilgili müzakerelerde nihai yer olmaya devam edecek olsa da, diplomatlar AB'den çözüm arama yetkisine sahip özel elçi atamasını istiyor.”

Diğer taraftan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, adanın birleştirilmesine karşı çıktığı ve Kıbrıs'ın kuzeyinin bağımsız bir ülke olarak tanınmasını istediği hatırlatması yapıldı.

Tatar, Guardian'a bu yılın başlarında "adada iki devlet ve iki halk" olduğunu ve adayı yeniden birleştirerek "saati tersine çevirmenin kesinlikle imkansız" olacağını söylemişti.