Floransa Üniversitesi öğrencilerinden Filistin'e destek Floransa Üniversitesi öğrencilerinden Filistin'e destek

Yasa şimdi, veto edeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’ye gidecek, ancak onun kararı parlamentoda yapılacak bir başka oylamayla bozulabilir.

Gürcistan hükümeti tasarının şeffaflığı tesis etmek, yabancılar tarafından teşvik edilen sözde liberal değerlerle mücadele etmek ve ülkenin egemenliğini korumak için gerekli olduğunu savunuyor.

Bununla beraber TASS, tasarıya karşı düzenlenen bir mitingde çıkan olaylar nedeniyle Gürcistan parlamentosunda kırmızı alarm seviyesine geçildiğini bildirdi. Özel kuvvetler, Tiflis’te parlamento yakınındaki Rustaveli Caddesi’nden göstericileri geri püskürtmeye başladı.

Brüksel: AB yolunda engel teşkil edecek

Öte yandan Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, dün Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında söz konusu yasanın kabul edilmesinin Gürcistan’ın AB üyeliği hedefinde bir engel teşkil edeceğini belirtti.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel de Gürcistan Başbakanı Irakli Kobahidze’ye yaptığı son çağrıda ‘hukukun üstünlüğü ilkelerine, demokratik ilkelere bağlı kalması ve ayrıca halkın beklentilerini karşılaması’ çağrısında bulundu.

Kopenhag Demokrasi Zirvesi kapsamında düzenlenen bir panelde konuşan Michel, “Ben yaptırımlardan yana değilim, bu aşamada öncelik diyalog, siyasi diyalog olmalı,” dedi.

Bunun yanı sıra AB üye ülkeleri, Tiflis’in kararını kınayacak bildiriyi 13 Mayıs Pazartesi gününden beri müzakere ediyor.

Slovakya ve Macaristan, ‘AB’nin üçüncü bir ülkenin iç siyasetine karışmasını doğru bulmadıkları’ gerekçesiyle bildiriye itiraz etti.

Salı günü dağıtılan bildirinin değiştirilmiş versiyonu üzerinde bile uzlaşma sağlanamayınca, Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Genişlemeden Sorumlu Komisyon Üyesi Oliver Varhelyi tarafından imzalanması muhtemel ortak bir açıklama için girişimlerde bulunuldu.

ABD, yasanın yürürlüğe girmesi halinde Gürcistan ile ilişkilerini yeniden gözden geçirecek

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre de dün düzenlediği basın toplantısında yasanın yürürlüğe girmesi halinde ABD’nin Gürcistan ile ilişkilerini gözden geçireceğini kaydetti.

Washington’un Gürcistan parlamentosunun atacağı adımları izleyeceğini söyleyen Jean-Pierre, ABD’nin Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’ni ilgili yasayı veto etmesini beklediğini de sözlerine ekledi.

Yaptırım tehdidi

Dün Tiflis’i ziyaret eden ABD’nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı James O’Brien, ‘ülkede demokasinin altının oyulması halinde’ Gürcü yetkililere yaptırımlar uygulanabileceğini ifade etti.

O’Brien, Washington yönetiminin yasa tasarısının AB normlarıyla koordinasyon sağlanmadan desteklenmesi, demokrasinin altının oyulması ve barışçıl protestoculara karşı şiddet uygulanması halinde tepki göstereceğini söyledi.

Yetkili, “Bunlar, bu eylemlerden sorumlu olanlar ve aileleri için mali ve seyahat kısıtlamaları olacak,” diye ekledi.