Arafat'a giden bütün yollarda binlerce otobüs ile hacılar beyaz ihramların ile yolculuk yapıyor. Müslümanlar 13,6 kilometrekarelik Arafat Ovası'nda kendi ülkelerine ayrılan yerlerde buluşuyorlar. 454 metre yüksekliğindeki Arafat Dağı'ndaki 454 metre yüksekliğindeki düzlükte her ülke kendi dua ve vakfe programını uyguluyor. Hac ibadetinin en önemli farzı Zilhicce ayının 9. günü olan Kurban Bayramı arefesinde bir an Arafat sınırlarında bulunmayı gerektiriyor.

Arefe günü öğle ve ikindi namazını Arafat'ta kılan Müslümanlar, akşam güneşin batmasından sonra 13 kilometre aşağıda bulunan Müzdelife bölgesine otobüslerle iniyor. Bayram sabahına kadar da Müzdelife kalan hacı adayları Mina'daki Cemerat ismi verilen yerde temsili şeytan abidelerine taş atarak, tıraş olup, kurban kesip ihramdan çıkıyorlar

Hamas’tan çağrı: "Dünya Kudüs Günü'nde meydanları dolduralım!" Hamas’tan çağrı: "Dünya Kudüs Günü'nde meydanları dolduralım!"

Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı yaklaşık 100 bin Türk hacı adayı için 43 derece sıcaklık olan Aradat'ta endüstriyel büyük klimalı, yüksek çadırlar kurdu.
Telviye günü olan 8. Zilhicce günü Arafat yoluna çıkan hacı adayları 9. Zilhicce Arefe gününü Arafat'da geçirecekler
Bu sene Arafat çadırlarında Türk hacılarına sünger yatak, yastık ve pike, kumanya da verildi.