Hamas'tan yapılan yazılı açıklamada, Katar ve Mısır'ın ara buluculuğundaki uzun müzakere süreci sonunda İsrail ile geçici ateşkes anlaşmasına varıldığı belirtildi.

Anlaşmaya göre, "50 İsrailli esire karşılık İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılacağı", bunların her iki taraftan 19 yaş altı kadın ve çocuklardan oluşacağı belirtildi.

Anlaşmaya göre, ateşkesin 4 gün süreceği ve insani yardım malzemesi ve yakıt taşıyan yüzlerce tırın Gazze Şeridi'ne gireceği, kuzey ve güneyi fark etmeksizin Gazze Şeridi'nin istisnasız her bölgesine yakıt ve yardım malzemesi taşınacağı ifade edildi.

Ayrıca ateşkes sürecinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki hava trafiğinin tüm gün, kuzeyinde ise 10.00 ile 16.00 saatleri arasında günlük 6 saat durdurulacağı ifade edilen açıklamada, İsrail güçlerinin tüm Gazze Şeridi'nde kimseyi alıkoymama ve kimseye saldırmama esasına bağlı kalacağı kaydedildi.

Açıklamada, kuzeyden güneye Salahaddin Yolu boyunca insanların hareket özgürlüğünün güvenceye alınacağı vurgulandı.

İsrail'e göre, Gazze Şeridi'nde Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Ateşkes anlaşmasının ilanına ilişkin Hamas'ın basın açıklaması:

Gazze'ye yardımlar 'rüzgarın' insafına kalmış durumda Gazze'ye yardımlar 'rüzgarın' insafına kalmış durumda

Sabırlı, mevzilenmiş Filistin halkımıza karşı sorumluluğumuza dayanarak, Gazze Şeridi'ndeki kahraman halkımızın metanetini güçlendirmek, onların yaralarını rahatlatmak, iyileştirmek ve muzaffer direnişimizin iradesini 7 Ekim ile pekiştirmek için yorulmak bilmeyen çabamıza dayanarak bu ateşkesi imzaladık.

Günlerce süren zorlu ve karmaşık görüşmelerin ardından, Yüce Allah'ın yardımıyla ve başarısıyla, Katar ve Mısır'ın ısrarlı ve takdir edilen çabalarıyla dört günlük bir insani ateşkes anlaşmasına (geçici ateşkes) ulaştığımızı duyuruyoruz:

Her iki taraftan da ateşkes, işgal ordusunun Gazze Şeridi'nin tüm bölgelerindeki tüm askeri eylemlerinin durdurulması ve Gazze Şeridi'ne giren askeri araçlarının hareketinin durdurulması.

Yüzlerce kamyon insani yardım, yardım, tıbbi ve yakıt yardımı için Gazze Şeridi'nin kuzey ve güney istisnasız her bölgesine getiriliyor.

İşgal tutuklularından 19 yaş altı 50 kadın ve çocuğun serbest bırakılması karşılığında halkımızın 19 yaş altı 150 kadın ve çocuğunun işgal hapishanelerinden kıdem sırasına göre serbest bırakılması.

Güneydeki hava trafiği dört gün süreyle durduruluyor.

Kuzey'deki hava trafiğinin sabah 10:00'dan akşam 16:00'ya kadar günde 6 saat durduruluyor.

Ateşkes döneminde işgal, Gazze Şeridi'nin her bölgesinde kimseye saldırmayacak ve kimseyi tutuklamayacak.

Salah El-Din Caddesi boyunca insanların (kuzeyden güneye) hareket özgürlüğünün sağlanması.

Bu anlaşmanın şartları, direnişin ve belirleyicilerinin, halkımıza hizmet etmeyi ve saldırılar karşısında kararlılığını güçlendirmeyi amaçlayan vizyonuna uygun olarak formüle edilmiş, onların fedakarlıklarına, acılarına ve kaygılarına her zaman özen gösterilmiş ve bu doğrultuda hareket edilmiştir. işgalin müzakereleri uzatma ve erteleme çabalarına rağmen, bu müzakereleri sahada kararlı ve güçlü bir konumdan yönetti.

Ateşkes anlaşmasının geldiğini duyurduğumuz bir dönemde, ellerimizin tetikte kalacağını ve muzaffer taburlarımızın halkımızı savunmak, işgali ve saldırganlığı yenmek için tetikte kalacağını teyit ediyoruz.

Halkımıza, onların kanlarına, fedakarlıklarına, sabrına, bağlarına ve kurtuluş, özgürlük, hakların yeniden tesisi ve başkenti Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletinin kurulması özlemlerine sadık kalacağımızın sözünü veriyoruz.