HÜDA PAR Milletvekili Şehzade Demir, konuyla ilgili yaptığı açıklamaa, "Suudi Arabistan’da Umre ibadetini ifa ederken tutuklanan Muhammed Ali Çağlar’ın hukuki durumunu yakından takip ediyoruz. Dışişleri Bakanlığı ile temaslarımız devam ediyor. Herkes çözüm için uğraşıyor. Allah'tan yakın bir tarihte mutlu sona ulaştırmasını temenni ediyoruz" dedi.

Ne olmuştu?

Muhammed Ali Çağlar'ın eşinin ifadesine göre, Kabe'yi tavaf ederken Hacerül Esved çevresinde izdiham yaşandığı, Muhammed Ali Çağlar'ın burada yere düşürdüğü çantasını almaya çalışırken Suudi Arabistan polislerince "taciz" iddiasıyla gözaltına alındığı belirtilmişti.

NATO’dan Karabağ’a ilişkin ‘diyalog’ çağrısı NATO’dan Karabağ’a ilişkin ‘diyalog’ çağrısı

Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde öğretim görevlisi ve Ürdün Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Çağlar'ın ailesi ise, "kendisine iftira atıldığını ve taciz iddialarının asılsız olduğunu" savunuyor.

Eşi Melek Ebru Çağlar'a göre, Muhammed Ali Çağlar hakkında Suudi Arabistanlı bir polisin haricinde hiç kimse herhangi bir şikayette bulunmadı ve Suudi Arabistan İstinaf Mahkemesi, Hacerül Esved'de olayın gerçekleştiği iddia edilen yeri çeken herhangi bir kamera bulunmadığını açıkladı.

2 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Melek Ebru Çağlar'ın ifadesine göre, Muhammed Ali Çağlar Suudi Arabistan yönetimi tarafından 2 yıl hapis ve 50 bin riyal para cezasına çarptırıldı.