Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, 15 Mart’ta Duhok’ta düşen helikopterin Kürdistan Bölgesi resmi makamlarının haberi olmaksızın uçuş yaptığını belirtti.

Pentagon: ABD’nin Suriye’deki başka bir üssüne daha saldırı düzenlendi Pentagon: ABD’nin Suriye’deki başka bir üssüne daha saldırı düzenlendi

Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi, DSG’nin “İki helikopter düştü” açıklamasına hatırlatmada bulunarak “Sadece bir helikopterin düştüğünü ve 7 kişinin hayatını kaybettiğini doğrulayabiliyoruz” dedi.

Açıklamada “Helikopterler, Kürdistan Bölgesi'nin resmi kurumlarına haber vermeden Rojava ile Süleymaniye arasında uçtu” denilen açıklamada “Eldeki bilgiler, Süleymaniye’deki bir tarafın gizli ve gayriresmi bir şekilde DSG ile PKK ilişkilerinde aracılık yaptığını ve onlara birçok farklı şekilde yardım ettiğini ortaya koyuyor” ifadelerine yer verildi.

“Bu hukuksuz eylemin sorumluluğunu kim üstlenecek?” denilen Kürdistan Bölgesi Güvenlik Konseyi açıklamasında, Koalisyon ve Irak Federal Hükümeti’ne bu helikopterlerin Kürdistan Bölgesi toprakları üzerinde hangi lisansla uçtuğunu açıklamaları için çağrı yapıldı.