İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Büyükada’daki Nizam Camii’ni depreme dayanıksız bahanesiyle yıktırıp yerine ne idiğü belirsiz ucube bir yapı inşa etti. Adına da modern bir ibadethane denildi.

Torba yasadaki ilaç düzenlemesi endişelendiriyor: Bakanlık kontrolü bırakıyor! Torba yasadaki ilaç düzenlemesi endişelendiriyor: Bakanlık kontrolü bırakıyor!

5 Aralık 2022’de başlayan inşaat, 1 yılın sonunda tamamlandı. Cami diye yutturulmaya çalışılan ucube yapıya henüz bir tepki gelmedi.

Ecdat yadigarına kasten sabotaj

İmamoğlu’nun Rumlara hediye ettiği bu ucube yapı Abdülhamid Han’ın bu adada cami yaptırırken ne tür bir engelle karşılaştığını akıllara getirdi.

Abdülhamid Han, 1892-1893 seneleri arasında Hamidiye Camii’ni inşa ederken Rumlar sürekli inşaata saldırıp, caminin tamamlanmasına izin vermiyorlardı. Geceleri gelip inşaatı yıkıyorlardı. En son Abdülhamid Han’ın “Gemiyi yanaştırır ve burayı topa tutarım” tehdidi karşısında Rumlar geri çekildi ve caminin yapımı tamamlandı.

Yarım asır sonra Rumları, görmek istemediği bir başka camiden İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu kurtardı! Ecdat yadigarı tarihi yapı, adeta ucube bir yapıya dönüştü.