22 milyonluk gezi

Kiralık uçakla Roma’ya giden ve toplam 73 kişiden oluşan kafile, şehrin 5 yıldızlı lüks otellerinden biri olan Parco Dei Principi Grande Hotel & Spa’da konaklıyor. Oda ücretlerinin 45 ila 98 bin lira arasında değiştiği otelde, 3-4 gün sürdüğü iddia edilen konaklamaların faturası alt sınırdan hesaplandığında 9 milyon 855 bin liraya, üst sınırdan hesaplandığında ise yaklaşık 22 milyon liraya mal oluyor.

Roma gezisine katılan gazetecilerin isimleri

İsmail Saymaz, Sözcü

Alişer Delek, Sözcü TV Genel Müdürü

Barış Pehlivan, Cumhuriyet

Kürşad Oğuz, HalkTV

Nevşin Mengü, YouTube yayıncısı ve Now TV programcısı

Gülşah İnce, Gazeteci

Ertuğrul Özkök, Gazeteci

Ayhan Dursun, Gazeteci

Can Özçelik, Gazeteci

Yavuz Oğhan, Gazete Pencere

Erkut Öztürk, Tivibu

İsmail Er, Hürriyet

Murat Ağca, Sports T

Ali Emre Dedeoğlu, NTV Spor

Mustafa KARAGÖL, İHA

Uğur Demirkırdı, DHA

İlhan Uzundurukan, Sports TV

Mehmet Fatih Duman, AA

Mehmet Ayan, HaberTürk

Elvan Arat, NowTV Spor

Bağış Erten, Eurosport

Attila Gökçe, Milliyet

İbrahim Seten, 343

Faik Gürses, Posta

Şükran Albayrak, Tivibu

Ercan Yıldız, Türkiye

Banu Yelkovan, Sspor – Nutspor

İbrahim Varlı, BirGün

Merve Toy, YouTuber; Onnik Azinyan, Tele1

Oğuz Koloğlu, KRT

Burcu Biçer, Açık Radyo

Cüneyt Muharremoğlu, 10Haber

Ruşen Çakır, Medyascope

Müge İplikçi, Yazar

Erkut Tekin, CTGN Türk

Yakır Mizrahi, Bein.

“Babanın parasıyla mı?”

Gazeteci Levent Gültekin, onlarca gazeteciyle Roma’ya giden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’na şu eleştiriyi yöneltiyor:

“Benim anladığım bu biraz ahbap çavuş ilişkisi. İmamoğlu’nun danışmanı, yanılmıyorsam Murat Ongun’un kiminle ahbap çavuş ilişkisi kurmuşsa onları daha çok böyle şeylere davet ediyorlar. Tamam olabilir. Bir Saraçhane medyası yaratıyor olabilirler. Bu anlaşılır bir şey kendi düzlemlerinde. Fakat bir belediye başkanı hangi sıfatla uçak kiralıyor ve 43 gazetecinin otel uçak… Uçak kiralamak mesela… Hangi sıfatla? Dünyanın neresinde bir belediye başkanı böyle bir toplantıya belediye gelirli kaynağından bizim paramızla uçak kiralayacak gazetecilerin her birinin otel masrafı 20-30 bin TL olduğu söyleniyor, gidiş geliş…

TYB'de İzzeddin el-Kassam, Naci el-Ali ve Rachel Corrie konuşuldu TYB'de İzzeddin el-Kassam, Naci el-Ali ve Rachel Corrie konuşuldu

Sefa sürme döneminde miyiz? Biraz ayıp biraz insan utanır… Bu hangi parayla yapılıyor sorusunu bence o gazetecilerin her birinin sorması lazım. Bunu hangi parayla yapıyorsunuz? Beni hangi kimin parasıyla ağırlıyorsunuz kendi gezinizde? Kimse sormadı gördüğüm kadarıyla...”

“Geziye katıların hiçbiri bu saatten sonra iktidarı eleştiremez”

Öte yandan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Roma gezisinde yer alan gazetecilerle ilgili Enver Aysever'den çarpıcı değerlendirmeler geldi. Aysever, İBB'nin Ruşen Çakır'ı Roma'ya eşiyle birlikte götürdüğünü açıkladı.

73 kişilik heyette 36 gazeteci de vardı. Gazetecilerin listesini değerlendiren Enver Aysever, İBB'nin Ruşen Çakır'ı Roma'ya eşiyle birlikte götürdüğünü açıkladı.

Aysever, "Ruşen dünyanın fonunu alıyor. Burada en çok üzüldüğüm Müge İplikçi. Müge çok iyi bir edebiyatçıdır ama Ruşen'in de eşidir." ifadesini kullandı.

Aysever, geziye katılanların hiçbirinin bu saatten sonra iktidarı eleştirme hakkı olmayacağını söyledi.

“Mikrop gibi vücutta yayılır!”

Sözcü yazarı Necati Doğru da konuyla ilgili bir yazı kaleme aldı. Gazetecilerin isimlerini vermeden İmamoğlu’nun gezisini eleştiren Doğru, “Bu tür belediyeciliğin ve gazeteciliğin Türkiye’ye ne hayrı olur? Mikrop girdiği vücutta yayılır.” diye konuştu.

Doğru şu ifadeleri kullandı:

“İktidar partisi AKP’nin önde gelen savunucularından ve Cumhurbaşkanı’nın gezilerinde uçağına binen gazetecilerin değişmezlerinden biri olan Ahmet Hakan, köşesinde dün “İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimlerde kendisine destek sunan 45 gazeteciyi özel bir uçak kiralayarak Roma’ya geziye götürmesini” onaylayan bir yazı yazdı ve İmamoğlu’nun gazetecileri uçağa doldurup Roma’ya götürmesini; “Aman çok şükür… Aman ne iyi…” diye yazarak mutlu olduğunu açıkladı. Ahmet Hakan, İmamoğlu’nun uçak kiralayarak içine gazeteci doldurup Roma’ya götürmesi sonucunda bundan böyle “Cumhurbaşkanı’nın uçağına yandaş gazetecileri doldurup ülke ülke gezdirmesinin eleştiri konusu olmaktan” çıkacağını anlattı. Memnuniyeti, “onlar da bize benzedi” demekten geliyor olmalı. İmamoğlu bu uçağı belediye parasıyla mı kiraladı? O uçağa binip Roma’ya giden gazeteciler “uçak parasını ve geceliği 45 bin TL ile 98 bin TL arasında olan Roma’daki otel paralarını” belediye mi ödedi? İmamoğlu, uçağı kaça kiraladı? Götürdüğü 45 gazetecinin otel parası ne kadar tuttu? Paralar belediye bütçesinden ya da belediye iştiraki bir şirketin kasasından mı ödendi? Bu tür belediyeciliğin ve gazeteciliğin Türkiye’ye ne hayrı olur? Mikrop girdiği vücutta yayılır.”