Yeni oluşturulan İncirlik Ana Jet Üs Komutanlığı'nın görev sahası Türkiye'nin güney sınırları ve Doğu Akdeniz olacak. Alınan kararın ardından İncirlik'te yeni F-16 filoları oluşturulacak.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), yeni bir ana jet üs komutanlığı kurulduğunu açıkladı.

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, "İncirlik/Adana’da bulunan 10. Tanker Üs Komutanlığı'nın ismi Hava Kuvvetlerimizin ihtiyaçları doğrultusunda '10. Ana Jet Üs Komutanlığı' olarak değiştirilmiştir." açıklamasını yaptı.

İncirlik, bundan böyle Muharip Uçak filolarının konuşlandığı bir üs olarak görev yapacak.

Ayasofya sevdalısı İsmail Kandemir vefat etti Ayasofya sevdalısı İsmail Kandemir vefat etti

İsim ve görev değişikliği kararı Ortadoğu'da başta Filistin-İsrail, İsrail-İran çatışmalarının yoğunlaştığı dönemde yapıldı.

Bölge genelindeki risk ve tehdit analizlerinin ardından Ana Jet Üs Komutanlığı'na dönüştürülen İncirlik, Türkiye'nin Güney sınırları ve Doğu Akdeniz'i içine alan bölgede faaliyet gösterecek.

İncirlik Ana Jet Üs Komutanlığı'nda diğer üslerden kaydırılacak F-16 filoları görev yapacak.

İncirlik, ihtiyaç halinde Irak ve Suriye'nin kuzeyine dönük hava harekatlarında kullanılan Diyarbakır ve Malatya'daki ana jet üs komutanlıklarına destek verecek.

Edinilen bilgilere göre, iki anlaşma uyarınca ABD tarafından da kullanılan İncirlik bu özelliğini korumaya devam edecek.

Öte yandan kararın Türk Hava Kuvvetleri'nin önümüzdeki yıllarda artacak savaş uçağı sayısı göz önüne alınarak verildiği de belirtiliyor.

İNCİRLİK'TEKİ ABD SAVAŞ UÇAKLARI

Öte yandan MSB kaynakları, İncirlik'te görüntülenen ve nükleer mühimmat taşıyabilen Amerikan bombardıman uçaklarına ilişkin de bilgi verdi.

Uçakların İsrail-İran gerginliği öncesinde planlanan havadan yakıt ikmali eğitimi için İncirlik'e geldiğini vurgulayan kaynaklar, "B-1B tipi uçaklar 17 Nisan'da ülkemizden ayrıldılar." ifadesini kullandı.

Bakanlık kaynakları, İran'ın misillemesi sırasında Kürecik'teki radardan alınan verilerin İsrail ile paylaşıldığı iddialarını da yalanladı.

Kaynaklar, radar verilerinin sadece NATO üyesi ülkeleriyle paylaşıldığını söyledi.