6700 kişi kapasiteli Crocus konser salonunda sivilleri hedef alan saldırının yeri, zamanı ve gerçekleşme şekline bakıldığında, ateşin ve dumanın hemen ardında beliren silüetin İngiliz istihbaratının gölgesi olduğu açıkça görülen bu saldırının bir kırılma noktası olacağı muhakkak. 

Batı'nın özgürlük tiyatrosunda bugün: Filistin'i desteklediği için sözleşmesi iptal edilen profesör Batı'nın özgürlük tiyatrosunda bugün: Filistin'i desteklediği için sözleşmesi iptal edilen profesör

ABD Moskova Büyükelçiliği, 7 Mart tarihinde Moskova'daki ABD vatandaşları için terör saldırısı uyarısında bulunmuş ve elçiliğin internet sitesinde şunlar yazılmıştı, “ABD, extremist grupların konserler de dahil olmak üzere Moskova'daki büyük toplantıları hedef almayı planladıklarına dair haberleri takip etmektedir ve ABD vatandaşlarına önümüzdeki 48 saat boyunca büyük toplantılardan kaçınmaları tavsiye edilmelidir.”

Saldırıdan sonra birçokları bu açıklamaya dayanarak fail olarak Amerika Birleşik Devletleri’ni işaret ediyorsa da, esasında yapılan bu açıklama Amerika’nın kendisini bu saldırıdan sıyırmasına vesile teşkil ediyor. Hâl böyle olunca da bu saldırının arkasında kimin olduğu sorusunun cevabı olarak geriye bir tek İngiliz istihbaratı kalıyor.

Saldırıyı gerçekleştirenlerin hüviyetleri belli olduğunda İngilizlerin bu saldırıdan ne bekledikleri daha iyi bir şekilde anlaşılacaktır.

Şimdi akıllardaki esas soru şu, Moskova bu saldırıya misilleme olarak savaşı Batı başkentlerine taşıyacak, meselâ Londra’yı hedef alacak mı, yoksa pazarlık konusu mu yapacak, ilerleyen zaman ile göreceğiz.