Yapılan son anketlere göre İngiliz yetişkinlerin yüzde 58'i İngiltere'nin İsrail'e silah satışını durdurmasını destekliyor.

YouGov'un Cuma günü 3616 yetişkinle yaptığı ankete göre İngilizlerin sadece yüzde 10'u silah satışının durdurulmasına kesinlikle karşı olduklarını belirtirken, yüzde 8'i buna kısmen karşı olduklarını söyledi.

Silah satışının sona erdirilmesini destekleyenler arasında İşçi Partisi'ne oy verenlerin yüzde 58'i bunu "kesinlikle desteklediklerini", yüzde 15'i ise "kısmen desteklediklerini" ifade etti. Bu, İşçi Partisi seçmenlerinin toplam yüzde 73'ünün silah satışına karşı olduğu anlamına geliyor.

Liberal Demokrat seçmenler de silah satışlarının sona erdirilmesini yüksek oranda desteklerken, toplamda yüzde 66'sı önergeyi herhangi bir derecede desteklediğini belirtti.

Genç kuşakların İsrail'e daha eleştirel yaklaştığını ortaya koyan diğer anketlerin aksine, ankete göre 18-24 yaş grubundakilerin sadece yüzde 37'si satışların durdurulmasını desteklerken, bu oran sonraki iki yaş grubunda yüzde 41'e yükseliyor.

Son dönemde İsrail'e silah satışının askıya alınması için İngiliz Başbakan Rishi Sunak'a baskı artıyor.

Farklı partilerden 130'dan fazla parlamento üyesi ve soylu, geçtiğimiz haftalarda Dışişleri Bakanı David Cameron'a mektup yazarak İsrail'e silah satışına ilişkin ihracat lisanslarının derhal askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

Silah satışının durdurulmasına yönelik baskılar İsrail'in Gazze'de 7 yabancı gönüllüyü öldürdüğü hava saldırısının ardından ciddi şekilde artış gösterdi.

Pelosi, Biden'ın İsrail'e silah transferini durdurmasını talep eden çağrılara katıldı

Reuters'in haberine göre eski ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi dün (Cuma), onlarca Kongre üyesi Demokrat tarafından Başkan Joe Biden ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken'a gönderilen ve İsrail'e silah transferinin durdurulmasını talep eden mektubu imzaladı.

İsrail'in 7 Ekim'de Hamas'ın eylemine karşılık olarak Gazze'ye düzenlediği askeri saldırı, Gazze’deki Sağlık Bakanlığı'nın savaşta 33 binden fazla kişinin öldüğünü ve Refah'ta yaygın bir kıtlık yaşandığını bildirmesiyle uluslararası alanda giderek artan eleştirilere neden oldu.

Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya suikast

Pelosi'nin İsrail'e silah transferinin durdurulmasına verdiği destek, bunun parti içinde yaygın olarak benimsenen bir tutum olduğunu gösterdi. Pelosi, Biden'ın önemli bir müttefiki ve ABD Başkanı'nın Demokrat Partisi'nin kıdemli bir üyesi.

Temsilciler, mektuplarında Biden yönetimini, pazartesi günü World Central Kitchen (WCK) yardım kuruluşunun yedi çalışanının ölümüne neden olan İsrail hava saldırısına ilişkin kendi soruşturmasını yürütmeye çağırdı.

Mektupta, “Yardım çalışanlarına yönelik son saldırı ve kötüleşen insani kriz göz önüne alındığında, bu silah transferlerinin onaylanmasının haksız olduğuna inanıyoruz” denildi. Pelosi ve 36 Demokrat temsilci mektubu imzaladı.

İsrail ordusu dün yaptığı açıklamada, yardım görevlilerinin öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada ciddi hatalar ve prosedür ihlalleri tespit edilmesinin ardından iki subayı görevden aldığını ve üst düzey komutanlara kınama cezası verdiğini duyurdu.

Biden ise perşembe günü İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir telefon görüşmesi yaparak İsrail'in sivilleri korumak için daha fazlasını yapması gerektiğini, aksi takdirde ABD'nin politikasını değiştireceğini söyledi.