Rudaw'un haberine göre Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı ve Başbakan Muhammed Şiya El-Sudani, Ulusal Güvenlik Bakanlar Konseyi toplantısının ardından dün Türkiye’nin sınır illerinde düzenlediği askeri operasyonlarının araştırılması için bir heyetin Erbil’e gitmesi için talimat vermişti.

Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci başkanlığındaki üst düzey askeri ve güvenlik heyeti Erbil’e ulaştı.

Irak Ulusal Güvenlik Bakanlar Konseyi, Başbakan Muhammed Şiya Es-Sudani’nin başkanlığında dün toplandı. Toplantıda, TSK’nın Kürdistan Bölgesi topraklarında düzenlediği askeri operasyon ele alındı.

Silahlı Kuvvetleri Başkomutanı Sözcüsü Yahya Resul, toplantıya ilişkin yayımladığı yazılı açıklamada, "Güvenlik ile ilgili gündemdeki en önemli konular ve gelişmeler görüşüldü. Bunlara ilişkin gerekli kararlar alındı" ifadelerine yer verdi.

Pakistan'dan İsrail'e karşı "birleşik strateji" çağrısı Pakistan'dan İsrail'e karşı "birleşik strateji" çağrısı

"Toplantıda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır bölgelerine yaptığı müdahale ve ihlallerin" görüşüldüğü belirtilen açıklamada, “Türk askeri harekâtı ve Irak topraklarına yönelik saldırının reddedildiği vurgulandı” denildi.

Türkiye'nin “iyi komşuluk ilkelerine uyması” gerektiğine yer verilen açıklamada, Ankara hükumetinin diplomatik ilişkiler çerçevesinde güvenlik boyutuyla ilgili her konuda Irak hükumetiyle koordinasyon içinde olması" gerektiği ifade edildi.

Irak'tan askeri bir heyet Kürdistan Bölgesi'ne geliyor

Sudani, sınırda yaşanan gelişmeleri gözden geçirmek ve Irak'ın egemenliğini etkileyen meseleler hakkında ortak bir tutum sergilenmesi amacıyla Ulusal Güvenlik Danışmanı Kasım El Araci başkanlığındaki bir heyetin Kürdistan Bölgesi'ne gönderilmesi talimatını verdi.

Irak'ın "topraklarını ihlal veya Irak topraklarının komşu ülkelere saldırmak için bir geçit olarak kullanılmasını" önlemeye yönelik anayasal haklarını koruyacağı belirtildi.

Irak Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Başbakan Sudani, başkanlığında toplanan Ulusal Güvenlik Bakanlar Konseyi toplantısına İçişleri, Savunma, Adalet ve Maliye bakanları, Heşdi Şabi komitesi başkanı, istihbarat, güvenlik ve askeri kurum yetkilileri katıldı.

TSK, temmuzun başından bu yana Duhok’un Amedi ilçe sınırında bulunan köylere operasyon düzenliyor.