İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Şam’ın sınır güvenliğini sağlaması karşılığında, Türk kuvvetlerinin Suriye’den çekilmesi yönünde ülkesinin hazırladığı bir planı açıkladı.

Abdullahiyan dün yaptığı açıklamada, “Suriye, İran’a Türkiye ile sınır güvenliğini kendi topraklarından sürdürmeye tamamen hazır olduğu konusunda güvence verdi” dedi.

Türkiye’nin Suriye ile sınır güvenliğine ilişkin endişelerini anladığını belirten Abdullahiyan, Tahran’ın, İran, Suriye, Türkiye ve Rusya dışişleri bakanları arasında Moskova’da yapılan son dörtlü toplantıda söz konusu planı önerdiğini söyledi.

Abdullahiyan’a göre, İran, Suriye’nin, Türk topraklarının tehdit edilmemesi için güçlerini sınırlara yerleştirmesi karşılığında, Türk askeri kuvvetlerinin Suriye’den çekilmesini ve İran ve Rusya’nın da bu konuda garantör taraf olmasını önerdi.

İran’ın bu teklifi, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, Moskova’nın Şam ve Ankara’ya, Türk kuvvetlerinin Suriye topraklarındaki varlığını ‘meşrulaştırmaya’ yönelik bir anlaşma yapılması yönünde bir teklif sunduğunu söylemesinden yaklaşık iki hafta sonra yapıldı.

Lavrov, bu ayın başında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGİMO) öğrencileri ve öğretim üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, Rusya’nın Türkiye ve Suriye’ye 1998 tarihli Adana Mutabakatı’na dönmelerini önerdiğini dile getirdi.

Beşiktaş'taki yangında ölü sayısı 29'a çıktı Beşiktaş'taki yangında ölü sayısı 29'a çıktı

Abdullahiyan’ın açıklamalarına ilişkin Ankara’dan resmi bir yorum yapılmadı.

Şarku’l Avsat’a konuşan konuya yakın kaynaklar ise, Türkiye’nin siyasi çözüm tamamlanmadan güçlerini Suriye’nin kuzeyinden çekmeme yönünde defalarca beyan ettiği tutumunu değiştirmeyeceğine vurgu yaptı.

Şarkul Avsat