Özel dedektiflik adı altında Türkiye'de istihbarat toplayıp İsrail gizli servisi Mossad'a satıyorlardı. MİT ve İstanbul Emniyeti’nin ortaklaşa düzenlediği operasyonlarda çoğunluğu özel dedektiflerden oluşan 7 kişilik Mossad ajanı yakalanmıştı. 

Savcılık tarafından Filistin politikasına muhalif olmaları nedeniyle 6 kişiyle ilgili bilgileri hukuk bürosu çalışanları ve kişisel bağlantıları ile dedektif gibi takip ederek Mossad’a gönderen 9 şüpheli tespit edildi.

Şüphelilerden Musa Kuş ve Seyit Ahmet Yurtseven’in daha önce düzenlenen operasyonlarda yakalanarak tutuklandığı belirlendi. Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri diğer şüphelileri yakalamak için İstanbul ve İzmir’de eş zamanlı operasyon düzenledi. Yapılan operasyonlarda 7 şüpheli gözaltına alındı.

Sakarya’dan Filistinlilere kan bağışı Sakarya’dan Filistinlilere kan bağışı

Mossad, Türkiye’deki Hamas üyesi kişileri takip etmek için Türkiye’de bir ajan yapılanması kurmuştu. Bunlara yönelik MİT dönem dönem operasyonlar yapıyordu. Yine Türkiye’de Hamas hareketi içerisinde yer alan kişilerin takibi için 7 kişi tespit edildi. Bunların özel dedektif firmaları vardı. Emniyet sorgu işlemleri tamamlandı.

İstanbul Havalimanı ya da herhangi bir havalimanından Hamas üyesi kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı andan itibaren gittiği noktalara kadarki bütün alanlara dedektif ajanlarına teknik ve fiziki takip çalışması yaptırmış. Mossad ajanı nasıl çalışıyorsa bu ajan da aynı şekilde çalışmış. Teknik takip ve fiziki takip çalışması yapmışlar. Elde ettikleri bilgileri Mossad ajanlarının söylediği mail üzerinden onlara ulaştırmışlar.  

Kod adı: İgor

Gözaltına alınanlardan birisi MK, kendince tedbirler geliştirmiş. Annesinin ve kız kardeşinin üzerine hesaplar açmış, Mossad’a annesi ve kız kardeşlerinin üzerine o parayı yatırmasını istemiş. MASAK muazzam bir çalışma yaptı. 7 özel dedektifin hepsini MASAK para hareketlerinden tespit etmiş.İgor kod adlı bir özel dedektif, o da Türkiye’deki kişilerin Hamas üyesi kişileri takip etmiş, izlemiş, yurt dışından ne zaman gelmişler, ne zaman çıkmışlar? Bu bilgileri Mossad’a göndermişler.

Mossad ajanları, kadın erkek karışık. SAY isimli Mossad ajanı var. O da teknik takibe eşini götürmüş, dikkat çekmemek için. Bazıları Mossad ajanları ile yabancı dilde iletişim kuramadıkları için kendi oğlunu tercüman olarak kullanmış.Özel dedektif olarak görünen kişileri takip ettirmiş, kişiler hakkında profil çalışması yaptırmış.

SAY isimli özel dedektif kişi 99 ayrı eylemi Mossad’a raporlamış, 99 ayrı kişiyi takip etmiş, elde ettikleri bilgileri Mossad ajanlarına ulaştırmış.

Para transferlerini nasıl yapmışlar. Genellikle para transferlerini kripto paralarla, yapmışlar. MİT, İstanbul Emniyeti hem de MASAK yaptıkları muazzam çalışmalarla ajanlar ağını çökertmiş.