Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye'den İsrail'e silah satışına ilişkin haber yaptığı açıklamada, tabancaların aksam ve parçalarının ihraç edildiğini duyurdu.

10Haber'in "Gazze’ye bomba yağarken Türkiye’den İsrail’e silah satılmış" haberine TÜİK'ten açıklama geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) habere yönelik açıklamada şunları kaydetti: "2023 yılının Ocak-Kasım döneminde İsrail’e 93. fasıl kapsamında yapılan ihracat toplam 903 bin dolar, Kasım ayında yapılan ihracat ise 80 bin dolardır.

Haberlerde bahsi geçen silah ve mühimmata ilişkin ürünler 9303 tarifesi altındaki ‘harp amaçlı olmayan ateşli silahlar’dan, 9305 tarifesi altındaki ‘rovelver ve tabancalara ait aksam ve parçalar’dan ve 9307 tarifesi altındaki kılıç, pala, süngü benzeri ürünlerden oluşmaktadır" dendi.

Fatih Camii imamına cami içerisinde bıçaklı saldırı! Fatih Camii imamına cami içerisinde bıçaklı saldırı!

TÜİK’in silah ticaretiyle ilgili gönderdiği tabloda da gönderilen ürünlerin büyük bölümünün ateşli silahlar aksam ve parçaları olduğu net olarak görülüyor.

TÜİK’in gönderdiği tabloya göre 93 numaralı fasıldan toplam 902 bin 702 dolar ihracat yapılmış.

TÜİK’in tablosuna göre İsrail’e 93 numaralı fasıl kapsamında 2023 yılının kasım ayına kadar toplam 902 bin 702 dolar ihracat yapılmış.

TÜİK açıklamasında "Sonuç olarak Türkiye’nin İsrail’e ihraç ettiği 93. fasıl altındaki ürünler harp silahları ve mühimmatı değil, kişisel amaçlı spor av vb. amaçlı silahlar ve bunların aksam parçalarına ilişkindir" ifadeleri kullanıldı.