Tüm dünya siyonist İsrail'e cephe aldı Tüm dünya siyonist İsrail'e cephe aldı

Türkçeye yerleşen 'İçimizdeki İrlandalılar' ifadesi 'bizden gözüküp de aslında bizden olmayan, kendi içimizdeki casus, kendi içimizdeki düşman' manasına kullanılıyor.

Literatüre geçen bu ifadelerin kökeni Euro 2000’e katılma günlerinde gündeme gelen ve Mustafa Denizli'nin uzun zamandır kendisini sert şekilde eleştiren medya ile hesaplaşma manasını taşıyordu.

Denizli, zor da olsa Euro 2000’e katılma hakkını elde ettikten sonra medyadaki eleştirileri hedef alarak şöyle demişti: 'Bir içimizdeki İrlandalılar var bir de dışımızdaki İrlandalılar. Dışımızdaki İrlandalıları yendik ama asıl önemli olan içimizdeki İrlandalılar yenmemiz.' Böylece “içimizdeki İrlandalılar” lafı “kendi içimizdeki düşman” olarak bir mana kazanmış oldu.

İrlandalıların eylemleri

UCD kampüsünde Filistin'e destek için kurulan kampın 10. gününde öğrenciler, üniversite yönetiminin İsrail ile olan tüm ilişkilerini kesmesi talebini yineledi.

Gösteriye katılan öğrenciler, kampüsün duvarlarına "Özgür Filistin", "Bizim 1916'mız, onların intifadası" ve UCD Başkanı Orla Feely'i eleştiren yazılar yazdı.

Gösteriye katılan Avrupa Parlamentosu (AP) Sol Grup üyesi Clare Daly ve UCD öğrencisi Ciara Dempsey, açıklamalarda bulundu.

ABD ve Hollanda'da öğrencilerin şiddete maruz kaldığını hatırlatan Daly, gösterilere katılan tüm öğrencilerin insanlık bayrağını dalgalandırdığını, Filistin için adalet ve özgürlük adına yaptıkları fedakarlıklardan dolayı herkesin onları desteklediğini ve gurur duyduğunu dile getirdi.

Daly, "Öğrencilerin tüm Avrupa'daki gündem değişikliğini zorlayan küresel bir hareketin parçası olduklarını fark etmeleri çok önemli. Bu yüzden yaptıklarıyla gurur duymaları çok önemli." dedi.

Filistin'e destek gösterilerinin önemine dikkati çeken UCD öğrencisi Dempsey, "Gazze'deki soykırımı reddeden" üniversitenin önereceği her şeyin "boş olacağını" belirtti.

Dempsey, "İşgali kabul etmeyeceğiz ve Filistin özgür olmalı. Filistin her zaman özgür olmalıydı ve bu gerçekleşene kadar hiçbir yere gitmiyoruz. Ayrıca burada kamp yapan öğrencilerin olmasının da gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum, ancak aynı zamanda bu destek personel için de önemli ve bu sadece bir öğrenci hareketi değil, bu üniversite çapında bir hareket, yani öğrenciler, personeller ve benim gibi hem öğrenci hem personel olanlar için de çok önemli." diye konuştu.

NOT: İrlandalı, Danimarkalı, Hollandalı vesaire… Meseleyi onlara havale etmenin utancı bir yana, “Allah, bu dini facirlerin / fasıkların eliyle de güçlendirir." ölçüsünü başa koyarsak, dünya çapında yaşanan bu hadiselerin hangi manalara gebe olduklarını kavramaya da belki biraz daha yaklaşabiliriz.