ABD Kongresi, ABD ve İsrail orduları arasında "tünellerle mücadele" konusunda işbirliğini derinleştirmeyi hedefliyor.

Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri Avrupa'da 3. Dünya Savaşı'nın davul sesleri

Her iki partiden vekiller, 2025 mali yılı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda (NDAA) yapılması önerilen bir değişiklikle, ABD ve İsrail arasında tünellere karşı savunma yetenekleri konusunda işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor.

Yasa tasarısı Cumhuriyetçi Kongre üyeleri Joe Wilson, Don Bacon ve Doug Lamborn ile Demokrat üyeler Ruben Gallego, Brad Schneider ve Seth Moulton tarafından önerildi.

Milletvekilleri iş birliğini artırmanın yanı sıra ABD'nin İsrail'e tünelleri tespit etmesi, haritalandırması ve bunlarla mücadele etmesi için 30 milyon dolar ek kaynak sağlamasını talep ediyor. ABD geçen yıl bu çabalar için 47.5 milyon dolar sağlamıştı.

Yasa tasarısında "ABD-İsrail ortak işbirliğinin bu şekilde artması sadece İsrail'e fayda sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda yeraltı tünelleri nedeniyle benzer zorluklarla karşılaşan ABD ve dünya genelindeki müttefiklerine de yardımcı olacaktır." ifadelerine yer verildi.

Hamas'ın İsrail karşısında 8 aydır devam eden direnişinin en büyük parçalarından biri de Gazze'nin altındaki tüneller. İsrail'in en büyük destekçisi konumundaki ABD, tünelleri etkisiz hale getirmek için de İsrail'le birlikte çalışmalar yürütüyor.