İsmailağa Afganistan’da yeni medreseler inşa edecek

Afganistan Eğitim Bakanlığı, İsmailağa ile protokol imzaladı. Protokole göre İsmailağa cemaati Afganistan'da 5 ayrı vilayette yeni medreseler inşa edecek. Proje için 125 bin dolar kaynak ayrıldı.

İslam Alemi 29.10.2022, 19:14
İsmailağa Afganistan’da yeni medreseler inşa edecek

İDDEF, Afganistan’da yaşanan insani krizin yaşattığı sıkıntıların azalması için yıl boyu süren yardımlarıyla beraber ülkenin imar ve ihya sürecine destek olmaya devam ediyor.

İsmailağa’ya bağlı İnsana Değer Veren Dernekler Federasyonu (İDDEF), eğitim ve insani yardım çalışmalarını sürdürdüğü Afganistan’da hayırseverlerin desteğiyle geçtiğimiz günlerde bir medreseyi, mescidi ve camiyi hizmete açtı. Afganistan’ın başkenti Kabil’de inşa edilen Seyyidül Murselin Medresesi ile Enerji ve Su İşleri Bakanlığı Camii ve Gazni şehrinde tamamlanan Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi hizmete açıldı. Türkiye’den Afganistan’a giden İDDEF İcra Kurulu üyeleri ile İsmailağa heyeti açılış törenlerine katılım sağlayarak, bir dizi ziyaret ve temasta bulundu.

YENİ MEDRESELER YOLDA

Afganistan Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsmailağa ile yeni medrese projelerinin olacağı ilan edildi. Protokole göre İsmailağa cemaati Afganistan'da 5 ayrı vilayette yeni medreseler inşa edecek. Proje için 125 bin dolar kaynak ayrıldı.

“ÇOCUKLAR VE GENÇLER MEDRESEMİZDE ÜCRETSİZ OLARAK EĞİTİM ALACAKLAR”

Afganistan’da inşa edilen medrese, mescit ve caminin açılışına ilişkin İDDEF’ten yapılan açıklamada, “Kardeş ülke Afganistan özellikle işgal döneminin sona ermesinin ardından süratle toparlanmaya çalışıyor. Devletimiz öncülüğünde ülkemizden ‘İyilik Trenleri’ ile insani yardım ulaştırılarak insani kriz hafifletilirken, İDDEF olarak insani yardım faaliyetlerimizle birlikte ülkenin imar ve ihya sürecinde yer alarak eğitim çalışmaları yapıyoruz. Bu kapsamda hayırseverlerimizin desteğiyle inşa ettiğimiz Sultan Mahmud Gaznevi Mescidi, Seyyidül Murselin Medresesi ile tadilatını tamamladığımız Enerji ve Su İşleri Bakanlığı Camii’nin açılışını gerçekleştirdik. Ülkenin yarınları olarak çocuklar ve gençler medresemizde ücretsiz olarak güzel ve rahat bir eğitim alacaklar” denildi.

“EĞİTİME DESTEK OLARAK İNSANİ YARDIM ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

Açıklamada İDDEF’in Afganistan’da yürüttüğü çalışmalara da değinilerek, “İDDEF olarak, kardeş iyi günde değil, zor günde belli olur anlayışıyla Afgan kardeşlerimizin elinden tutarak tüm ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyoruz. Hepimizin bildiği üzere savaştan çıkan toplumlarda her şeye ihtiyaç vardır. Sağlık, eğitim, ekonomi, barınma, gıda gibi birçok nakdi ve ayni yardımlar yaparak mazlum ve mağdur insanların rahat bir nefes alması için gayret ediyoruz. Afganistan’ın özellikle ilerlemesinin ve ayakta kalmasının en önemli yapı taşını eğitim olarak görüyoruz. Ülkenin yarınlarına duyduğu umut, birlik ve beraberliği için eğitim çalışmalarımızı artırıyor, eğitime destek olarak insani yardım çalışmaları yapıyoruz” açıklamalarına yer verildi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Aralık 2022
İmsak 06:35
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü