Gazze’de katliam yapan Kemalist Yahudiler, derhal vatandaşlıktan çıkarılmalı! Gazze’de katliam yapan Kemalist Yahudiler, derhal vatandaşlıktan çıkarılmalı!

Ankara Beşevler’de, Anıtkabir’e 300 metre mesafede olan “eğitim bölgesi”, “ibadet alanı” olarak onaylandı. Eski AKP’li başkanlar Melih Gökçek ve Mustafa Tuna döneminde yapılan dönüşüme mahkeme “dur” demişti. Alanda, önceden Hacettepe Devlet Konservatuvarı ve Turizm Meslek Lisesi vardı. Karar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alındı. Planın emsal değerine göre caminin yüksekliğinin bir sınırı bulunmuyor. CHP’li meclis üyeleri, “Cami projesi CHP üyeleri arasında da çok tartışıldı. Projenin sıkıntılı olabileceğine ilişkin görüşler vardı” diye konuştu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Twitter hesabında yapılan açıklama şöyle:

“Büyükşehir Belediye Meclisi'nde oybirliğiyle alınan karardaki alanın Anıtkabir yerleşkesi ve çevresi ile hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Cami yapılacak alan Gazi Mahallesi'nde olup, zaten halihazırda yerleşimin olduğu bir bölgedir. Anıtkabir'e olan mesafesi de 300 metre değil, 1 kilometreden daha fazladır.

İmar planı değişikliği yapılan alanın zemin kotu yüksekliği yaklaşık 856 metredir. Anıtkabir'in bulunduğu alanın zemin kotu ise yaklaşık 906 metredir. Aradaki yükseklik farkı 50 metredir. Anıtkabir'in yapı yüksekliğinin 22 metre olduğu da göz önüne alındığında cami yapılması düşünülen alanda yapılacak yapının Anıtkabir silüetini etkilemeyeceği açıktır.

Söz konusu alana ilişkin plan değişikliği onay süreci devam etmektedir. İmar planı değişikliği henüz kesinleşmemiştir. Askı sürecinde olan plana yapılacak itirazlar titizlikle değerlendirilecektir. Ankara Büyükşehir Belediyesi yönetimi, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk ve hatıralarına saygılı bir şekilde Ankara'ya hizmet etmeyi sürdürecektir.”