ABD medyasında düşen haberlere göre, Washington'un İsrail ve Filistin arasındaki çatışmayı ele alışı protesto etmek için dışişlerin bakanlığında itaatsizlik eylemleri planlanıyor. ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da basında çıkan bu haberlerden sonra, İsrail ve Hamas arasındaki savaşın çalışanları üzerindeki duygusal etkisini kabul etti.

Bir yetkili, Biden yönetiminin krizle başa çıkma yaklaşımını protesto etmek amacıyla ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan istifa ettiğini açıkladı. Josh Paul, istifasının "İsrail'e devam eden ölümcül yardımımızla ilgili politika konusundaki anlaşmazlıktan" kaynaklandığını açıkladı.

“BİDEN İSRAİL’İ UYARDI”

Blinken tüm bakanlık çalışanlarına gönderdiği mesajda, Amerikan diplomatik teşkilatını etkileyen "zor" koşullara atıfta bulundu.

Blinken mesajında, İsrail ve birçok Arap ülkesi arasında yaptığı seyahati de içeren son Orta Doğu gezisinden bahsetti.

Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti Batı kendi ‘putunu’ da yemeye başladı: İsrail'e eleştiriyi savunan rektör baskılar karşısında istifa etti

Blinken mektubunda, "Biliyorum ki birçoğunuz için bu dönem sadece profesyonel düzeyde değil, aynı zamanda kişisel düzeyde de zorlu bir süreç oldu" dedi.

ABD'nin "bu çatışmada hayatını kaybeden her masum insanın" yasını tuttuğunu da sözlerine ekledi.

Blinken sözlerini şöyle sürdürdü: "İşte bu nedenle Başkan Biden, İsrail'in kendini savunma hakkını tamamen desteklemekle birlikte, bunu nasıl yaptığının önemli olduğunu açıkça ifade etti ve "uluslararası insani standartlara" saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çekti."