Gazze'ye kısıtlı oranda insani yardım ulaştı Gazze'ye kısıtlı oranda insani yardım ulaştı

İsrail Kanal 13 Televizyonunun haberinde, İsrail ordusu içindeki seçkin piyade tugaylarından Golani'ye bağlı askerlerin, 'saflarını yeniden düzenlemek ve canlanmak' için Gazze'den ayrıldığı kaydedildi.

Walla internet sitesi ise '70 günden uzun süre geçirdikten ve 44 askerini kaybettikten sonra Golani Tugayının birkaç günlüğüne ailelerini ziyaret etmek için Gazze'den ayrıldığı' belirtildi. Haberde, askerlerin ailelerinin yanına gitmeden önce bir yerde konaklayıp şarkılar eşliğinde kutlama yaptığı ifade edildi.

Kanal 12 Televizyonu'nun haberinde de Gazze kentinin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'nde, komutanları Yarbay Tomer Greenberg ile 8 askerin öldürüldüğü 9 günlük zor bir çatışmanın ardından Golani Tugayı askerlerinin Gazze'den çıktığı bilgisi yer aldı.

Basında ayrıca, Gazze'nin kuzey ve güneyinde faaliyet gösteren Paraşütçü Tugayından taburların da Gazze'den çekildiği bilgisi yer aldı.

İsrail basınında 13 Aralık'ta yer alan haberlerde, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın, Şucaiyye Mahallesi'nde kurduğu pusuda çok sayıda askerin öldüğü ve yaralandığı bilgisi geçilmişti.

İsrail ordusu ise yaptığı açıklamada, kurulan pusuda Golani Tugayından 9 askerin öldüğünü, 4'ünün de ağır yaralandığını duyurmuştu.

GOLANİ TUGAYI ÇEKİLME KARARINI KUTLADI

Öte yandan, Gazze'de çok sayıda kayıp veren Golani Tugayı’nın hayatta kalan askerleri çekilme kararını kutladı.

İsrailli askeri uzmanlar, Hamas'ın askeri gücü karşısında sahada her gün şaşkınlık yaşadıklarını defalarca dile getirmişlerdi.