AFP'ye konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi, Hamas heyetinin bugün Mısır'a giderek Hamas'ın yanıtını ileteceğini belirtti.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, "İsrail'in yeni engelleri olmadığı sürece atmosfer olumlu. Hamas'ın önerinin içeriğiyle ilgili olarak sunduğu gözlem ve sorularda önemli bir sorun yok." ifadelerini kullandı.

Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor! Terörist Yahudiler, Hamas yenilgisini çocuk ve kadınları öldürerek örtmeye çalışıyor!

Müttefiklerinin yoğun baskısı altında İsrail, Refah saldırısı öncesi Hamas'a yeni bir ateşkes teklifi iletmişti.

İsrail'in teklifinin rehine takası ve ateşkesin yanı sıra uzun süreli bir çatışmasızlığı da içerdiği belirtiliyor.

Axios'un iki İsrailli yetkiliye dayandırdığı haberine göre İsrailli liderler ilk kez savaşın sona erdirilmesi konusunu görüşmeye açık olduklarını belirttiler. İsrailli liderlerin "Gazze'de sürdürülebilir sükunetin yeniden tesis edilmesi konusunu görüşmeye istekli olduğu" kaydedildi.

Müzakerelere yakın bir Hamas kaynağı AFP'ye yaptığı açıklamada grubun "yeni öneriyi olumlu bir şekilde tartışmaya açık olduğunu" ve "kalıcı bir ateşkesi, yerinden edilmiş insanların serbestçe geri dönmesini, esir değişimi için kabul edilebilir bir anlaşmayı ve Gazze'deki kuşatmanın sona ermesini garanti eden bir anlaşmaya varmaya istekli olduğunu" dile getirdi.

Ateşkes anlaşması konusunun kısa bir süre içerisinde netlik kazanması bekleniyor.