İsveç’te yayınlanan Aftonbladet gazetesinin haberine göre söz konusu şahıs, İsveç tarafından Türkiye'ye iade edilen ilk “PKK sempatizanı” olacak.

İsveç'te iade talebiyle ilgili nihai kararı hükümet veriyor ancak Yüksek Mahkeme aksi yönde bir karar alırsa hükümet iade kararı vermiyor.

Aftonbladet'e göre, mahkeme iade kararını geçen hafta aldı ve karar tam da iki ülkenin, İsveç'in askıya alınan NATO üyeliği başvurusunu görüşeceği sırada alındı.

Gazeteye göre, söz konusu kişi Türkiye'de 2014 yılında, uyuşturucu dolu olan bir çantayı taşımaktan dört yıl yedi ay hapis cezasına çarptırıldı.

Adı açıklanmayan 35 yaşındaki bu kişi şartlı tahliyeyle serbest bırakıldı ve ardından İsveç'e kaçtı, ancak savcıların cezasının geri kalanını yatmasını talep etmesi üzerine geçen yıl Ağustos ayında tutuklandı.

Ancak gazete, bu kişinin Türkiyeli yetkililer tarafından aranmasının asıl sebebinin, “HDP ile olan ilişkisi” ve “PKK’yi desteklemesi” olduğunu iddia etti.

Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e saldırı! Dışişleri’nden tepki Hollanda’da Kur’an-ı Kerim’e saldırı! Dışişleri’nden tepki

Aftonbladet'e göre mahkeme kararda, Türkiye’deki savcıya zanlı hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" veya "Türkiye cumhurbaşkanına hakaret" suçlarından devam eden soruşturma veya suçlama olup olmadığını sordu, savcı ise bunu reddetti.