Amerikan güdümlü PKK ile arasına yeterli mesafeyi koymayan İsveç, NATO üyeliği konusunda Türkiye'den veto yedi. İsveç Başbakanı Kristersson, NATO üyeliklerinde tek karar mercinin Türkiye olduğunu ifade etti. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkesinin NATO'ya üyelik sürecinde "bundan sonra tek karar alması gerekenin Türkiye olduğunu" söyledi.

Kristersson, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile Madrid'deki Başbakanlık Konutu Moncloa'da ikili görüşme yaptıktan sonra düzenlenen ortak basın toplantısına katıldı.

Fransa Kemalizmi eğitimi bıraktı, öğrencinin kıyafetiyle uğraşıyor Fransa Kemalizmi eğitimi bıraktı, öğrencinin kıyafetiyle uğraşıyor

Kristersson, AA muhabirinin yönelttiği "NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç'in Türkiye'ye karşı yükümlülüklerinin hepsini yerine getirdiğini ifade etti. Siz şu anda Türkiye'ye ve Türk halkına, terör örgütü PKK'nın bundan sonra ülkenizde terörist propaganda eylemi yapmasına izin vermeyeceğine dair bir garanti verebilir misiniz?" şeklinde sorusuna şu yanıtı verdi:

"NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bu sabah telefonda konuştum ve kendisine görüşlerine tamamen katıldığımı ilettim. İsveç, Türkiye ile yaptığı mutabakatın tüm şartlarını yerine getirmiştir. Yapması gerekenleri yapmıştır.