Zeugma Mezar Steli 33 yıl önce Gaziantep’teki Zeugma Antik Kenti’nden çalındı. İzi sürüldü, İtalya'da olduğu ortaya çıktı.

Tarihi stelin iadesi için Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlıkları devreye girdi. Yurt dışına kaçırılan stel, ait olduğu topraklara geri döndü.

"Son 20 yılda 12 bin 16 eserin iadesini sağladık"

İade edilen antik stel, Zeugma Mozaik Müzesi’nde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un katıldığı törenle ziyarete açıldı.

14. Uluslararası Dergi Günleri başladı 14. Uluslararası Dergi Günleri başladı

Törende konuşma yapan Bakan Ersoy şu ifadeleri kullandı:

"Gerçekten de eşsiz bir miras, varlığının amaç ve anlam bulduğu topraklara dönmüştür. Onlarca eserin ülkemize iadesi sağlanmıştır. Bunların arasında Burdur ili Bubon Antik Kenti’nden yağmalanan Bronz Lucius Verus ve Septimius Severus Heykeli, perge kökenli lahit parçaları, kiliya tipi idoller yer almaktadır. ABD ile yürüttüğümüz bu iş birliği kapsamında ilerleyen zamanlarda yeni iadelerin de sağlanmasını bekliyoruz. Genel rakama baktığımızda ise farklı ülkelerden son 20 yılda 12 bin 16 eserin iadesini sağlamış bulunuyoruz.''

(*)Stel veya stela, dikilmiş, yüksekliği eninden uzun yekpare bir taştan oluşan bir yapıttır. Sözcük Yunanca stele yani " duran blok"tan gelir. Ahşap olanlarına da rastlanmıştır. Stelin farklı şekillerde kullanılan farklı tipleri vardır. Örneğin özellikle Antik Yunan'da rastlanan mezar taşı mahiyetinde steller vardır. (Vikipedi)