Bir İsrail raporu, savaşın başlamasından beş ay sonra Gazze Şeridi'ndeki işgal ordusu askerlerinin yaşadığı acının boyutlarını ortaya koydu.

İsrail'in Walla internet sitesi, Gazze Şeridi'ndeki işgal ordusu mensuplarının gıda krizi ve yatacak yer sıkıntısı nedeniyle zaman zaman yer değişikliğine gidildiğini açıkladı.

Raporda "Birçoğu psikolojik sıkıntıya dayanamıyor ve ordudan ayrılıyor." Denildi.

Raporda, buldozer ve araçları kullanmakla görevlendirilen üyelerin kara savaşının başında önemli bir sorun yaşamadan çalıştıkları, ancak yaklaşık beş ay sonra direnişçiler tarafından yerleştirilen patlayıcılar ve mayınlar gibi nedenlerle görevlerine son verildiği belirtildi.

İSRAİL ASKERLERİ ÖLMEYE DEVAM EDİYOR

Al Jazeera'nin haberine göre Siyonist ordu dün günü geç saatlerde Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentinde çıkan çatışmalarda üç askerin öldüğünü, beşi ağır olmak üzere 14 askerin de yaralandığını duyurdu.

Siyonist ordu sözcüsü Daniel Hagari, askerler arasındaki ölüm ve yaralanmaların bir bomba patlaması sonucu meydana geldiğini söyledi.

Ayrıca işgalci birliklerin, son haftalarda işgalci birliklerin odak noktası haline gelen Han Yunus'ta Filistinli savaşçıların sert direnişiyle karşılaştığını da kabul etti.

30 BİN ASKER, PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK ALIYOR

Ordu tarafından yapılan açıklamada, askerlerin yüzde 85'nin psikolojik destek aldıktan sonra savaşa yeniden katıldıkları belirtildi.

Psikolojik sorun yaşayan yaklaşık 200 askerin ordudan çıkışının verildiğine yer verilen açıklamada, askerler için Kalıcı Aile Merkezi, Muharebe Müdahale Birimi ve Travma Sonrası Kliniği bulunan yeni bir psikoloji merkezi açılışının yapılacağı kaydedildi.

İran'ın İHA gösterisi sonrası Biden'dan Netanyahu'ya "karşılık verme" açıklaması İran'ın İHA gösterisi sonrası Biden'dan Netanyahu'ya "karşılık verme" açıklaması

Açıklamada, Gazze'ye saldırıların başından bu yana ülkedeki Tabipler Birliğine bağlı ruh sağlığı servisinin, bu alanda işgücüne en iyi yanıtı vermek amacıyla tüm sektörlerdeki profesyonellerden oluşan bir ağı çalıştırdığının altı çizildi.

Açıklamaya göre, Ordu Sağlık Birlikleri'nin çağrı merkezi askerlere ilk müdahaleyi sağlamak amacıyla haftanın 7 günü 24 saat boyunca hizmet veriyor.

İSRAİL ÖLÜLERİ GİZLİYOR

Rejim ordusu Ekim ayı sonunda Gazze'ye kara harekâtı başlatmasından bu yana askerleri arasında 246 kişinin öldüğünü doğruladı.

Hamas'ın rejimin on yıllardır süren zulmüne karşılık 7 Ekim 2023'te başlattığı El Aksa Fırtınası Operasyonu bahanesiyle Gazze'ye yönelik savaşın başlamasından bu yana rejimin açıklanan kayıp sayısı 580'i aştı.

Filistinli gruplar ve bazı İsrailli medya kuruluşları İsrail ordusundan şüpheleniyor ve rejimin İsrail kamuoyunun öfkesinden kaçınmak için güçleri arasındaki gerçek kayıp sayısını kasıtlı olarak gizlediğini söylüyor.