İsrail'in 7 ay süren saldırıları sonucu 34.000'den fazla Filistinli şehit oldu, 77.000'den fazla kişi ise yaralandı. Gazze'nin 2,2 milyon nüfusunun yaklaşık 1,7 milyonu çatışmalar nedeniyle yerinden edildi ve çoğunluğu Refah şehrine sığındı. Bu durum, bölgede acil tıbbi yardıma ihtiyacı olan çok sayıda insan olduğu anlamına geliyor.

İtalya'nın Girişimi Engellendi

Kasım ayında İtalya, Gazze'de bir sahra hastanesi kurma kararı aldı ve bölgedeki durumu değerlendirmek için Refah'a bir heyet gönderdi. Heyet, Ocak ayında Refah stadyumu yakınındaki belirlenen alanı ziyaret etti. Ancak, İsrail tarafından tahsis edilen alanın bir sahra hastanesi için çok küçük olduğu ve Hamas tarafından güvenliğinin sağlandığı ortaya çıktı. İtalya alternatif bir yer talep etti, ancak İsrail'in önerdiği ikinci alanın daha da küçük olduğu belirtildi. Sonuç olarak, İtalya'nın sahra hastanesi projesi iptal edildi.

Türkiye'nin Çabaları da Boşa Çıktı

Kasım ayı sonlarında, Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Mısır ve İsrail yetkilileriyle koordineli olarak yaralı Filistinlilere hizmet vermek üzere Mısır'a 8 sahra hastanesi gönderileceğini duyurdu. Türkiye ve İsrail, bu hastanelerden birinin Gazze'ye taşınması konusunda anlaştı. Ancak, hastane kurulumu için Refah'ın dışındaki Gush Katif yolu ve Helmi Saqr Sultan Camii yakınlarındaki alanın, daha önce boş olmasına rağmen, yerinden edilmiş Filistinliler tarafından doldurulduğu görüldü. Bölgesel kaynaklar, bu Filistinlilerin İsrail tarafından sahra hastanesi inşasını engellemek için kasıtlı olarak bölgeye yönlendirildiğini iddia ediyor.

Uydu Görüntüleri Durumu Doğruluyor

MEE tarafından incelenen uydu görüntüleri, söz konusu alanın 6 Aralık'ta boş olduğunu, ancak 26 Aralık'ta çok sayıda çadır ve barınakla dolu olduğunu gösteriyor. Bu durum, Filistinlilerin kısa sürede bölgeye yerleştirildiğini ve sahra hastanesi inşasının engellendiğini doğruluyor.

Hamas'tan, "İsrail'e bahane verdiler" suçlamasına cevap Hamas'tan, "İsrail'e bahane verdiler" suçlamasına cevap

An image taken on 26 December by a Sentinel satellite shows tents belonging to displaced Palestinians set up in the location designated for a field hospital (Soar/Sentinel Hub)

Birleşik Arap Emirlikleri İstisna

İtalya ve Türkiye gibi, Birleşik Arap Emirlikleri de Kasım ayı başlarında Gazze'de bir sahra hastanesi kurma niyetini açıklamıştı. Bölgesel kaynaklara göre, BAE de bazı zorluklarla karşılaştı; ancak İsrail ile olan iyi ilişkileri sayesinde, Emirlik sahra hastanesi Aralık ayı başlarında Refah'ta faaliyete geçti.

İsrail'in Engelleme Politikası

İsrail'in sahra hastaneleri kurulmasını engellemesi, Gazze'deki insani krizi daha da derinleştiriyor. Bölgedeki sağlık hizmetlerine erişim zaten sınırlıyken, İsrail'in bu tutumu yaralı ve hasta Filistinlilerin durumunu daha da kötüleştiriyor.