Hamas'ın savaş teknikleriyle alt üst olan terörist İsrail; güneyde Gazze, kuzeyde ise Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah arasında kaldı. Savaşın başından beri Lübnan'ın güneyine sayısız füze fırlatan işgalci İsrail, bu süreçte yüze yakın Hizbullah savaşçısını öldürdü. Tel Aviv yönetimi sınır bölgelerinden sivilleri tahliye etti ve dört kilometrelik askeri bir tampon bölge oluşturdu.

ABD Beşinci Filo Komutanı: Husileri durduramıyoruz ABD Beşinci Filo Komutanı: Husileri durduramıyoruz

Terörist İsrail Başbakanı Netanyahu, Lübnan sınırında Hizbullah güçleriyle yaşanan gerilime ilişkin olarak İsrail'in korkak ordusunun tüm senaryolara hazır olduğunu belirtti ve şöyle dedi:
"İsrail ordusu muhtemel tüm senaryolara hazırdır. İran’ın askeri olarak bölgemizde konuşlanmasını engellemek için önlemlerimizi almaya devam edeceğiz. Kendimizi savunmak için her şeyi yapacağız"

Ateşkes baskısı için Tel Aviv'i ziyaret eden Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna ile buluşan terörist İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Lübnan'a savaş mesajı verdi. Misafiriyle Tel Aviv’deki Ben Gurion Havaalanı'nda görüşen Cohen, "BM Güvenlik Konseyinin 1701 sayılı kararının uygulanmaması Lübnan ile savaşa yol açabilir" dedi.

Ortak basın toplantısında Fransa'nın İsrail ile Lübnan merkezli Hizbullah arasındaki olası topyekün bir savaşı önlemede kilit rol oynayabileceğini kaydeden Cohen, "Fransa, Lübnan'da bir savaşın önlenmesinde olumlu ve önemli bir rol oynayabilir" deyip ekledi:

"Bunu yapmanın iki yolu var. Ya diplomasi yoluyla ya da güç kullanarak. BM Güvenlik Konseyi, İkinci Lübnan Savaşı'nın ardından 2006 yılında 1701 sayılı kararı kabul etti. Bu karar, Litani Nehri'nin güneyinde askeri güç değil, Lübnan ordusunun olması gerektiğini açıkça belirtiyor. Lübnan'da savaşı önlemenin hala bir yolu var. Eğer uluslararası toplum bunu başaramazsa, bunu kendimiz yapmaktan başka seçeneğimiz kalmayacak."

Fransız bakan Colonna ise, terörist İsrail-Lübnan sınırında tüm taraflara Gazze'deki savaş sürerken gerilimi düşürme çağrısı yaptı.

Catherine Colonna, "Gerilimin tırmanma riski sürüyor. Ve işlerin kontrolden çıkması halinde, kimseye faydası olacağını sanmıyorum, bunu İsrail'e de söylüyorum" dedi.