İsrail, 1 Nisan’da İran’ın Şam’daki konsolosluğunu vurmuştu. Aralarında iki üst düzey komutanın da bulunduğu yedi Devrim Muhafızları subayı hayatını kaybetmişti.

Kassam Tugayları'ndan Aşkelon'a roket saldırısı Kassam Tugayları'ndan Aşkelon'a roket saldırısı

İran’ın bu nedenle kısa sürede ‘misilleme’ saldırılarına başlayacağı belirtiliyordu. Bu misilleme başlasa da İran'ın şov amaçlı yaptığı bir eylem olduğu görüldü.

İran İsrail’e doğru çok sayıda İHA fırlattı. İran Devrim Muhafızları Ordusu paylaştığı açıklamada “İsrail’e onlarca füze ve insansız hava aracıyla operasyon başlattık” dedi.

İran resmi haber ajansı IRNA, daha sonra füzelerin de ateşlendiğini bildirdi.

Saldırıyı doğrulayan İsrail ordusu, İHA’ların saatler sonra ülkeye varacağını, hazırlıklarının tam olduğunu duyurdu.

İran Savunma Bakanı Muhammed Rıza Aştiyani, İsrail’in İran’a saldırması için hava ve kara sahasını açan ülkelere kararlılıkla cevap verileceğini belirtti.

Komşu ülkelerde alarm

Lübnan, İran’dan İsrail’e yönelik başlatılan İHA saldırılarının ardından hava sahasını kapattığını duyurdu

Beyaz Saray, İran’ın İsrail’e hava saldırısı başlattığını, İsrail’e desteklerinin ‘sarsılmaz’ olduğunu duyurdu.

ABD GÜÇLERİ ONLARCA İHA'YI HEDEF ALDI

ABD güçlerinin konuşlandığı Suriye'nin Humus ilindeki Tenef üssü ile Ürdün topraklarındaki Kule-22 üssünden gece yarısından sonra yüzlerce hava savunma füzesi ateşlendi.

Kaynaklara göre, ABD üslerinden fırlatılan füzeler, aidiyeti bilinmeyen onlarca kamikaze İHA'ya isabet etti.

Hedef alınan İHA'lardan bazı parçaların Suriye-Ürdün sınır hattındaki sivil yerleşimlere düştüğü öğrenildi.

Ayrıca Beşşar Esed rejimine yakın sosyal medya hesapları, Suriye'nin Şam, Humus, Dera ve Süveyda illerinde patlama sesleri duyulduğunu iddia etti.

Paylaşımlarda, patlama seslerinin üzerine Humus'un batı kırsalındaki rejime ait hava savunma sistemlerinin devreye sokularak, bazı füzelerin havada imha edildiği ileri sürüldü.

SALDIRILARIN YÜZDE 99'U ENGELLENDİ

İsrail Yedioth Ahronot gazetesinin İsrail güvenlik kaynaklarından aktardığı bilgiye göre balistik füze ve İHA'ların yüzde 99'u engellendi.

BİR KIZ ÇOCUĞU YARALANDI

İsrail Ordusu, İran'ın saldırıları sonucunda bir kız çocuğunun yaralandığını ve bir askeri tesiste küçük çaplı hasar meydana geldiğini duyurdu.

İSRAİL HAVA SAHASI KAPATILIYOR

İsrail Havaalanları İdaresi (IAA) tarafından yapılan açıklamada, İran'ın saldırısı nedeniyle İsrail hava sahasının yerel saatle 00.30'dan itibaren kapatılacağı belirtildi. Açıklamada, uçuşların yeniden ne zaman başlayacağına ilişkin ayrıntıya yer verilmezken, gelişmelere göre güncelleme yapılacağı aktarıldı.

Saldırı bir seferlikti iması

İran’ın New York’taki Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği, X hesabındaki paylaşımda, saldırının şimdilik sonuçlandığını kaydetti:

“Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın meşru savunmaya ilişkin 51’inci maddesi uyarınca başlatılan İran’ın askeri harekatı, Siyonist rejimin Şam’daki diplomatik binalarımıza yönelik saldırısına misilleme amacıyla düzenlendi.

Böylece konunun kapandığı düşünülebilir. Ancak İsrail rejiminin bir hata daha yapması durumunda İran’ın tepkisi çok daha sert olacaktır.”