Kosova Başbakanı Albin Kurti, geçtiğimiz gün Kosova'da düzenlenen saldırının Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic tarafından "istikrarı bozmak" ve "savaş başlatmak" amacıyla planladığını söyledi.

Ağır silahlı yaklaşık 30 Sırp geçtiğimiz Pazar günü Banjska köyünü basarak Kosova polisiyle silahlı çatışmaya girmiş ve bir Sırp Ortodoks manastırında barikat kurmuştu. Çatışmalarda Bir Kosova polisi ve üç Sırp saldırgan öldürülmüştü.

Al Jazeera'ye konuşan Kurti, Banjska'daki Sırp "paramiliter oluşumların" Sırbistan'da üretilen ve açık piyasada bulunamayan ekipmanlara sahip olduğunu söyledi ve Sırp ordusunu işaret etti. Kurti, 5 milyon euro değerinde silah ve mühimmata el koyduklarını, bunların Sırbistan'daki fabrikalarda üretilmiş olduğunu dile getirdi ve ekledi: "Sırbistan ordusunun bunları paramiliter oluşumlara verdiği çok açık."

Hollanda'da Zara şubeleri önünde terörist İsrail protesto edildi Hollanda'da Zara şubeleri önünde terörist İsrail protesto edildi

Kurti, Sırpların saldırıyla amacının "bir tiyatro sahnelemek" olduğunu savundu:

"Polisimizin Banjska manastırına girmesini istediler, böylece manastırın duvarlarındaki mermileri gösteren fotoğrafları dünyayla paylaşabileceklerdi. Bu gerçekleşmedi çünkü polisimiz çok güçlü ve çok profesyoneldi. Saldırganlar da kaçtı.

Onlar 24 Eylül Pazar günü bir savaşın başlamasını istediler. Saraybosna'da savaşın nasıl başladığı çok iyi biliniyor. 1 Mart 1992'de bir düğün sırasında Ortodoks bir Sırp rahip yaralandı. Benzer bir şeyin yaşanmaması için çok dikkatliydik. Ama sanırım eski Yugoslavya cumhuriyetlerinde savaşın başlangıcındaki senaryoları tekrarlamak istediler."

Kurti, Cuma günü saldırıyı planladığını itiraf eden üst düzey Kosovalı Sırp siyasetçi Milan Radoiçiç'in Belgrad'dan destek aldığını kaydetti. Kurti, Radoiçiç'in Cumhurbaşkanı Vuçiç'ten emirler aldığını iddia etti.

Kaynak: Mepa News