Milli İstihbarat Teşkilatı'nın 2018'de Türkiye'ye getirdiğini duyurduğu ve 'FETÖ üyesi' olmakla suçladığı 5 öğretmen ve 1 doktorla ilgili Kosova'da görülen davada karar açıklandı.

Beşiktaş kongresinde rezalet: "Filistin falan şu an gündemimizde değil" Beşiktaş kongresinde rezalet: "Filistin falan şu an gündemimizde değil"

Mahkeme, eski istihbarat başkanı Driton Gashi'yi Türk vatandaşlarını gizli şekilde sınır dışı ederek 'görevi kötüye kullanmaktan' suçlu buldu. 4 yıl 8 ay hapse mahkûm edilen Gashi, tahliye olduktan sonra da 4 yıl boyunca kamu görevlerinde çalışamayacak.

Gashi'nin yasal olarak sınır dışı hakkında savcılık, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığını da bilgi vermesi gerektiği ancak bu süreci işletmediği kaydedildi. Eski istihbarat başkanının sınır dışı edilen Türklerin oturumlarını 'ulusal güvenliğe tehdit' gerekçesiyle iptal ettiği ancak bunu da hukuki olarak ispat edemediği belirtildi.

Sınır dışı kararının ardından Eski Kosova Başbakanı Ramush Haradinaj, İçişleri Bakanı ve istihbarat teşkilatı başkanını görevden almıştı. Haradinaj, sınır dışı kararlarının ülkenin karar verme hiyerarşine uymadığını vurgulamıştı.

Sınır dışı edilen öğretmenlerin ülkede bulunan Fettoşun okullarında görev yaptığı belirtildi. Altı kişi Türkiye'ye iade edilmelerinin ardından 'FETÖ Üyesi' olmak suçlamasıyla tutuklanarak hapse atıldı.