Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celaleddin Gül, vaazların laikliğe uygun olmasını söyleyen Zonguldak İl Müftüsü Aşır Durgun’a tepki gösterdi.

Gül, “Biz hizmetlerimizi laikliğe göre değil Kur’an ve sünnete göre yürütürüz. Laikliği esas alan bir kurum İslam’ın hiçbir hükmünü anlatamaz. Tesettürü, sapkınlığı, faizi anlatamayacaksak ne anlatacağız? Yemek tarifi mi vereceğiz? Bu nasıl bir anlayıştır!” dedi.

İşte Gül'ün tepkisi:

Sn. Müftüm! laiklik esasına göre değil; Kur’an ve sünnet esasına göre…

Zonguldak Vaizi Ali Koblay hocamız birkaç gün önce bir camide İslam’da tesettür emri ve önemi, haya, ahlak ve maneviyat konularına ilişkin vaaz veriyordu ki, İslam’a ve dini değerlerimize sürekli hakaret eden basın yayın organları mal bulmuş mağribi gibi, hocamızın vaazını ‘Vaiz, şampiyon Filenin Sultanları’nın kıyafetini hedef aldı, cemaat camiyi terketti’ şeklinde haberleştirdiler.

Bu gelişme üzerine Zonguldak Müftüsü Aşır Durgun ise, yaptığı videolu basın açıklamasında öyle bir söz sarf etti ki, kulaklarımıza inanamadık. Sayın Durgun talihsiz bir şekilde; ‘Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler, Anayasanın 36. Maddesinde ifade edildiği gibi Laiklik çerçevesinde görevlerimizi yerine getiriyoruz’ ifadelerini kullandı.

Sayın Müftüm, Anayasada, Diyanet işleri Başkanlığı’nın kuruluş ve görevleri şu şekilde yer alır: ‘İslam Dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek üzere; Cumhurbaşkanlığına bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı kurulmuştur.’

Yerel seçim takvimi belli oldu Yerel seçim takvimi belli oldu

Bu bağlamda, islam Dininin inanç, ibadet ve ahlak esaslarını anlatmak bir vaizin Anayasal görevleri arasındadır. Yani Sayın il müftümüzün belirttiği gibi vaizlerimiz Laiklik esasına göre değil; İslam'ın, Kur’an’ın ve Sünnet'in esaslarına göre vaaz veriyorlar.

Zonguldak İl Müftümüze sesleniyorum:

Eğer ifade ettiğiniz gibi vaizlerimiz ve din görevlilerimiz Laiklik esasına göre vaaz vermiş olsalar, İslam’ın hiçbir hükmünü vaaz konusu yapamazlar. Tesettürden, LGBT’den, ahlâk ve maneviyattan, teşhircilikten, faizden, kurban kesmekten… Burada sayamayacağımız, Kur’an’ın hiçbir hükmünden bahsedemezler. Laiklik esasına göre vaizlerimiz vaaz vermeye kalksaydı, ancak yemek tarifi yapabilirlerdi.

Sayın İl Müftümüz basın açıklamasında sözde vaizimize sahip çıkıyor görünse de, gerçekte vaiz hocamızı yerden yere vuruyor ve onu hedef tahtası haline getiriyor. İlgili videoda İslam’da tesettürü anlattığı için Vaiz Ali Koblay’ı ikaz ettiği vurgulanıyor. Vaiz kardeşimiz/din görevlimiz malum karanlık İslam düşmanı medyaya yem edilmemeliydi.

Sahi; İslam dinini, kaidelerini, tesettürü, ahlâkı ve İslam hukukunu vaizlerimiz vaazlarında anlatmayacak da, minübüs şoförleri mi anlatacak, Halk TV’mi anlatacak, Sözcü ve Cumhuriyet mi anlatacak? Bakkalllar ve şoförler cemiyeti derneği yöneticileri mi anlatacak? Acun Ilıcalı mı anlatacak? Bu nasıl bir anlayıştır?

SON SÖZ:

Şimdi İl Müftümüze soruyorum: Vaiz Ali Koblay’a ikaz/uyarı cezası Laiklik esaslarına uymadığı için mi verildi? Değilse hangi mevzuata göre bu ikaz verildi?

Sayın Müftüm!

Bizler, din hizmetlerimizi Laiklik esaslarına göre değil; Kur’an ve Sünnet esaslarına göre yürütüyoruz.

 Celaleddin Gül

Mil-Diyanet Sen

 Genel Başkanı