11 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği, 10 bini aşkın kişinin kaybolduğu sel felaketinde Libya zor günlerden geçiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre 1 milyonu aşkın insanın yardıma muhtaç olduğu ülkeye uluslararası yardımın ulaşmaya başladığı bildiriliyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yapılan açıklamada 250 bin kişiye yetecek sağlık malzemesi Afrika ülkesine ulaştı.

“İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor” “İsrail'in soykırımını örtbas etmek için antisemitizm suçlamaları kullanılıyor”

SAHİLDE YÜZLERCE CANSIZ BEDEN

Ayrıca Maltalı kurtarma ekipleri Derne kenti sahilinde yüzlerce yeni ceset buldu.

Malta Sivil Koruma Departmanı’ndan yapılan açıklamada, Derne sahilinde dün 400 kadar kişinin cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. Malta ekibinin başındaki Natalino Bezzina, “Gerçek rakamı tahmin etmek çok zor” dedi.

SALGIN HASTALIK TEHLİKESİ

Daniel kasırgasının neden olduğu sel felaketinin ardından ülkede salgın hastalıkların da yaygınlaşabileceği endişesi hakim

Nitekim Arab News gazetesi, başkent Trablus'taki Sağlık Bakanlığının Derne'de yeraltı sularının insan ve hayvan cesetleri, çöp ve kimyasal maddelerle kirlendiği uyarısında bulunduğunu duyurdu. Gazete Sağlık Bakanı İbrahim El Arabi'nin, "İnsanlardan Derne'deki su kuyuları ve kaynaklarına yaklaşmamalarını istiyoruz" açıklamasına yer verdi.

Ayrıca ülkede faaliyet gösteren iki rakip hükümetten biri olan Libya Ulusal Birlik Hükümeti, kanalizasyonla kirlenmiş suyun en büyük endişe kaynağı haline geleceğini söylüyor