Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjártó, Budapeşte’de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) dönem başkanlığını yürüten Kuzey Makedonyalı mevkidaşı Bujar Osmani ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında ABD yönetimini hedef aldı.

Szijjártó, yaptığı açıklamada “ABD hükümeti, eski Başkan Donald Trump’ı oy pusulasından çıkarmaya çalışarak demokratik normları ihlal ederken, diğer ülkelere demokrasiden bahsetme hakkına sahip değil,” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı ABD’nin Gazze’ye kurduğu “işgal limanı” tamamlandı

Basın toplantısında Szijjártó’dan, Başkan Joe Biden yönetimi ve Demokrat Partili Kongre üyelerinin Cumhuriyetçi Trump’ın 2024 başkanlık seçimlerine katılmasını kendisine karşı açılan davaları ve ABD anayasası hükümlerini kullanarak engellemeye çalıştıkları yönündeki haberleri yorumlaması talep edildi.

Szijjártó, cevaben ABD’nin ‘Macar demokrasisinin durumuna ilişkin uyarıcı açıklamasına son vermesi’ gerektiğini belirterek şöyle devam etti:

“Şu andan itibaren Amerikalılardan demokrasinin işleyişi, kurumların işlevi, hukukun üstünlüğünün nasıl bir şey olduğu hakkında nasihat dinlemek istemiyoruz. Zira eğer bir seçimde ana adaylardan birini diskalifiye edebiliyorlarsa, o halde siyasi sistemimizin işleyişiyle ilgili onların tarafından gelen hiçbir eleştiriyi ciddiye almamamız gerek.”

Bakan, “Dolayısıyla ABD’nin (Cumhuriyetçi Parti’nin) en olası başkan adayını seçimden uzaklaştırma çabalarının başarılı olması barış yanlıları için çok kötü bir haber olacaktır,” diye ekledi.

Szijjártó, daha önce Macaristan’ın Trump’ın Beyaz Saray’a dönmesini beklediğini ve bunun Ukrayna ihtilafının çözümünü kolaylaştıracağını söylemişti.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban da aynı görüşü defalarca dile getirmişti. ABD’li sunucu Tucker Carlson’a verdiği son mülakatta Orban, Trump’ın 2024 ABD başkanlık seçimlerini kazanması halinde Ukrayna’daki çatışmaya son verebileceğine inandığını ifade etmişti.