McDonald's Mali İşler Direktörü Ian Borden, bugün yaptığı açıklamada, uluslararası satışların bu çeyrekte art arda düşeceğini söyledi.

Orta Doğu'da Gazze'deki terörist İsrail'in saldırıları sebebiyle boykot kampanyalarına atıf yapılmasının yanı sıra Çin'deki zayıf talep, şirketin hisselerinin erken işlemlerde %2 oranında değer kaybetmesini sağladı.

Borden, UBS Küresel Tüketici ve Perakende Konferansında, McDonald's Uluslararası Lisanslı Kalkınma Pazarları segmentindeki ilk çeyrekte karşılaştırılabilir satışların önceki üç aylık döneme göre "biraz daha düşük" olacağını ekledi.

Şirket, Şubat ayında, terörist İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında İsrail yanlısı duruşları ve birçok Batılı markaya karşı yapılan protestolar ve boykot kampanyaları nedeniyle, sektördeki dördüncü çeyrek satışlarına ilişkin yaygın olarak kabul edilen Wall Street tahminlerinin gerisinde kaldı.

Borden, "Orta Doğu'daki savaşın etkileriyle uğraşmaya devam ediyoruz. Fakat aynı zamanda bu yıl Çin'de yavaş bir başlangıç ​​diyebileceğim bir başlangıç ​​da görüyoruz." dedi.

"İsrail ile Endonezya arasında normalleşme görüşmeleri sürüyor" "İsrail ile Endonezya arasında normalleşme görüşmeleri sürüyor"

McDonald's gibi küresel şirketler, istihdam sorunlarının, kötüleşen emlak krizinin ve ekonomik belirsizliklerin tüketici güvenini zayıflattığı Çin'de de zayıf taleple karşı karşıya.

McDonald's ve diğer büyük uluslararası markaların terörist İsrail'e verdiği destek nedeniyle Arap dünyasında ve Batı dünyasında bir öfke kampanyasına maruz kalması dikkat çekiyor.

McDonald's'ın İsrail'deki franchise sahibi, 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail ordusu mensuplarına birden fazla kez ücretsiz yemek ve içecek bağışlamıştı.

İsrail'i Boykot Hareketi (BDS), ünlü restoran zincirini boykot çağrısı yaptığı şirketler arasında "İsrail'in Filistinlilere karşı uyguladığı soykırım ve apartheid suç ortağı" şirketler arasında sayıyor.

İsrail Boykot Hareketi, daha önce de şirketin fast food zincirinin Malezya'daki şubesinde 1 milyon dolarlık zarara sebep olmakla ve ayrıca "iftira"yla suçlandığını belirtmişti.