Yahudi Devleti İsrail, istila ettiği Cenin’de son 20 yılın en büyük saldırısını gerçekleştirdi, Filistinli Müslümanlardan 12 kişi şehadete erdi ve 50’den fazlası da yaralandı. 150 zırhlı araçla Batı Şeria’da bulunan Cenin’in dar sokaklarına giren İsrail, özellikle 16-23 yaş aralığındaki gençleri hedef aldı.

FİDDER Başkanı Muhammed Mişniş, İsrail’in niçin Cenin’i hedef aldığını ve Filistinli direniş gruplarının vaziyetini Baran Haber’e anlattı. Mişniş, “İsrail işgali devam ettiği sürece, direniş de devam edecektir Allah’ın izniyle” dedi!

Cenin kampının bulunduğu yerde, sokakların çok dar olduğunu vurgulayan Mişniş, “Direnişçiler bu dar alanda ortada kaldı, elhamdülillah İsrail’in zırhlı araçlarına iyi karşılık verildi. Filistinliler son zamanlarda İsrail’in saldırılarına karşı direnişi genişletmişti.” açıklamasında bulundu.

Suriye'nin Deyrizor ilindeki ABD üssüne saldırı Suriye'nin Deyrizor ilindeki ABD üssüne saldırı

Cenin’de daima büyük savaşçıların yetiştiğini söyleyen Muhammed Mişniş şöyle devam etti: “Nisan 2002’de İsrail buraya yine saldırmıştı. 20 sene önceydi. 60 şehit verilmişti. Bunların çoğu direnişçiydi. Büyük bir çatışma yaşanmıştı.”

BAE, Fas ve Bahreyn’in “İsrail ile normalleşerek, Filistinlilerin hakkını koruyacağını” öne sürdüğünü belirten Mişniş, “Aslında bu devletler Filistin’e destek olmuyor. Tam aksine köstek oluyorlar. Bu ülkeler İsrail ile anlaştı. Filistinliler ‘biz böyle bir şey istemedik, bu anlaşma bizim için değildir’ diyor. Herkes biliyor, bunlar İsrail’in güvenliği için masaya oturdu. İsrail ile normalleştiler, kime faydası oldu? Filistinlilere mi? Hayır.” ifâdelerini kullandı.

İsrail’in Filistin’de hâlâ işgal faaliyeti yürüttüğünü, bölgedeki Müslümanları yerinden yurdundan ettiğini söyleyen Mişniş, “Siyonistler, Mescid-i Aksa’ya dahi giriyorlar. ‘İslâmî’ ülkeler de hiçbir şey yapmıyor. Zulüm göründüğü gibi devam ediyor.” diye devam etti.

Mişniş, Fetih ve Cihad gibi grupların son dönemde iyi direndiğini söyledi ve Hamas’ın buradaki kritik rolüne değindi.

“Filistinliler 1917’den beri direniyor!”

Osmanlı’nın savaşı kaybetmesi ve 1917’de Filistin’in İngilizler tarafından işgal edilmesinden bu yana bölgede Haçlı-Siyonistlere karşı bir direnişin olduğunu söyleyen Mişniş, “Filistinliler can ve kan vermekten çekinmez!” dedi.

Haber: Oğuz Can Şahin