Önümüzdeki hafta açıklanacak bütçede savunma harcamalarında kayda değer bir artış olmayacağının ortaya çıkmasının ardından üst düzey isimler açıklamalarda bulundu.

Yapımı 3.5 milyar sterline mal olan HMS Prince of Wales'in rafa kaldırılmasından ya da filonun amiral gemisi HMS Queen Elizabeth'in yerine dost bir ülkeye yok pahasına satılmasından korkuluyor.

Ancak savunmanın mali durumu düzelmezse bu karar 2028'e kadar komutanlara dayatılabilir.

Dün gece bir donanma kaynağı Mail'e yaptığı açıklamada, kaynak yaratmak için bir uçak gemisinin satılması şeklindeki kabus senaryosunun, geleceğe yönelik değerlendirmeleri ve stratejileri inceleyen Denizcilik Kurumsal Planlama Grubu üyeleri tarafından tartışıldığını söyledi.

Kaynak şunları söyledi: 'Grupta, Donanmanın operasyonel taahhütlerini sürdürmekte zorlandığına ve filoyu mümkün olduğunca hızlı bir şekilde genişletmesi gerektiğine dair bir farkındalık var.

'İkinci uçak gemisi yedekte tutulan bir varlık ve nadiren kullanılan çok pahalı bir ekipman parçası. Dolayısıyla bilanço sorunlarını çözmek istiyorsak, onu elden çıkarmak ya da örneğin bir AUKUS [Avustralya, İngiltere ve ABD] müttefikiyle paylaşmak bir seçenektir.

Dün gece resmi kaynaklar, Donanmanın her iki uçak gemisine de bağlı kaldığını ancak 'hükümet ve bütçelerdeki değişikliklerin' bu değerlendirmeyi değiştirebileceğini söyledi.

Bakanlar üst düzey yetkililere Hazine'yi yatırımı arttırmaya ikna etmek için 'daha iyi harcamaları' gerektiğini söylediler.

Eski Savunma Bakanı Penny Mordaunt dün Jeremy Hunt ile acil bir toplantı yaparak bütçe konusunu ele aldı.

Kraliyet Donanmasının en büyük üssüne ev sahipliği yapan Portsmouth North'un milletvekili olan Mordaunt, internet üzerinden şunları yazdı: 'Portsmouth'lu ailelerin ve işletmelerin Bütçede duymak istediklerini yinelemek üzere Şansölye ile görüştüm. İlk görevimiz ulusumuzu ve onun çıkarlarını korumaktır.

Mail'e konuşan bir başka eski savunma bakanı Ben Wallace ise İngiltere'nin son 20 yıldır NATO'ya kabiliyetleri konusunda 'yalan söylediğini' ifade etti.

Emekli Kraliyet Donanması Komutanı Tom Sharpe ise şunları söyledi: 'Eğer bir uçak gemisi kuşkucusu olsaydım, ki çok sayıda kuşkucu var, şu anda onlardan birine saldırıyor olurdum.

'Kızıldeniz'de uçak gemisi kullanmak için mükemmele yakın bir fırsat varken, siyasi nedenlerle bunu değerlendirmemiş olmamız onların amacına yardımcı olmuyor.

'İkinci uçak gemisine yönelik tehdidi kabul etmeliyiz, bu tatsız bir gerçek; nükleer caydırıcılık Birleşik Krallık'ın etrafı çevrili tek kabiliyetidir.

Uçak gemileri 2007 yılında dönemin başbakanı Gordon Brown tarafından onaylanmıştı.

Harcama kesintilerinin bir parçası olarak, gemilerden biri daha denize açılmadan neredeyse hurdaya çıkarılıyordu. Ancak bakanlar bu gemiyi hurdaya çıkarmanın daha pahalıya mal olacağını öğrendi.

HMS Prince of Wales ve HMS Queen Elizabeth'in toplam maliyeti 7 milyar sterlin.

Bugün Birleşik Krallık'ın bu gemileri bağımsız olarak yeterince savunamayacağı ya da işletemeyeceği yaygın olarak kabul edilmektedir.

Donanmanın uçak gemilerini desteklemek üzere sadece bir adet gemisi, RFA Fort Victoria, bulunmaktadır ve bu geminin de 2028 yılında emekliye ayrılması beklenmektedir.

65,000 tonluk bu dev gemiler ve saldırı grupları daha önce Hollanda ve ABD gibi müttefiklerin korumasına muhtaçtı.

Bir tanesini işletmek için yaklaşık 700 mürettebata ihtiyaç duyulmaktadır - bu da işe alım ve elde tutma sorunlarının yaşandığı bir dönemde kuvvetler üzerinde bir yük oluşturmaktadır.

Donanma kaynakları olası hamleyi, Rishi Sunak'ın Londra ve Kuzey arasındaki yüksek hızlı tren projesinin bir kısmını iptal etme kararına benzeterek, servisin 'HS2 anı' olarak tanımladı.

Wallace dün gece yaptığı açıklamada şunları söyledi: 'Son 20 yıldır Birleşik Krallık Silahlı Kuvvetleri NATO'ya talep ettiklerini verememiştir.

'Ya Silahlı Kuvvetlere doğru düzgün fon ayıracağız ya da gelecekteki başbakanlar İngiltere'nin dünya sahnesinde lider değil takipçi olmasını istediklerini halka itiraf edecekler.

Bir Kraliyet Donanması sözcüsü ise şu açıklamayı yaptı: 'Bu iddialar kesinlikle doğru değildir, hem HMS Queen Elizabeth hem de HMS Prince of Wales'i işletmeye kararlıyız.

Bu arada İngiltere'nin en kıdemli subayı 58 yaşındaki Amiral Sir Tony Radakin, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'ye danışmanlık yapmaya devam etmek için emekliliğini erteledi. Genelkurmay Başkanı'nın Kasım 2024'te emekli olması bekleniyordu.

Farid Hafez: Batı'nın Filistin karşıtı politikaları İslam düşmanlığı ile yakından ilişkili Farid Hafez: Batı'nın Filistin karşıtı politikaları İslam düşmanlığı ile yakından ilişkili

Kaynak: GDH