Reuters'in haberine göre Danimarkalı Maersk (MAERSKb.CO), Kızıldeniz ve Aden Körfezi'ndeki nakliye operasyonlarına yeniden başlamaya hazırlandığını açıkladı.

Denizcilik devi, gemilerine yönelik saldırılar nedeniyle aralık ayının başlarında Bab el-Mendeb Boğazı'ndan gemi göndermeyi durdurmuştu. Bu, küresel ticaretin anahtarı olan Süveyş Kanalı'nı çoğu rota için kullanılamaz hale getirdi.

ABD salı günü yaptığı açıklamada, Kızıldeniz'deki ticareti, geçen aydan bu yana uluslararası gemilere insansız hava araçları ve füzeler ateşleyen İran destekli Yemenli militanlardan korumak için çok uluslu bir operasyon başlattığını söyledi. 

"24 Aralık 2023 Pazar itibarıyla, daha önce duyurulan çok uluslu güvenlik girişimi Refah Muhafızı Operasyonu'nun (OPG), deniz ticaretinin Kızıldeniz/Aden Körfezi'nden geçmesine izin vermek üzere kurulduğuna ve konuşlandırıldığına dair teyit aldık. Masersk Pazar günü yaptığı açıklamada, "Süveyş Kanalı'nı Asya ile Avrupa arasında bir geçiş kapısı olarak kullanmaya yeniden dönüyoruz. OPG girişiminin faaliyete geçmesiyle, gemilerin Kızıldeniz üzerinden hem doğuya hem de batıya doğru geçişine devam etmesine izin vermeye hazırlanıyoruz." dedi.

Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı Rusya, Alman genelkurmaylığına sızdı: Subayların ses kaydı yayınladı

Maersk, önümüzdeki günlerde daha fazla ayrıntı yayınlayacağını söyledi. Ancak güvenlik koşullarının nasıl geliştiğine bağlı olarak gemi trafiğini yeniden yönlendirme yoluna gidebileceğini söyledi.

Salı günü Maersk, gemilerin Afrika çevresindeki Ümit Burnu üzerinden yönlendirileceğini söyledi. Daha uzun yolculukla ilgili ekstra maliyetleri karşılamak için Asya'dan yapılan sevkiyatlara konteyner ek ücreti uygulayacağını söyledi .